Acasă Sport Dorinţa de victorie a fost mult prea mare

Dorinţa de victorie a fost mult prea mare

Având în minte calificarea în play-off-ul Diviziei A la baschet feminin, echipa BCM Danzio Bega Timişoara a reuşit să facă un meci extraordinar împotriva echipei Universitatea Cluj-Napoca. Elevele antrenate de Dan Ionescu nu au lăsat niciun moment garda jos şi au reuşit să se impună în faţa echipei din Cluj cu scorul final de 85-62, în partida din cadrul etapei a şaptea a Diviziei A, seria NV, jucată la Cluj-Napoca. Antrenorul bănăţenelor, Dan Ionescu, le-a trimis în teren din primul minut pe Andra Haas, Ana Vuksic, Anamaria Mesaroş, Laura Budean şi Ancuţa Stoenescu, jucătoarele reuşind unul dintre cele mai bune meciuri. Timişorenele au început mai greu partida, reuşind să câştige primul sfert la o diferenţă de doar un punct faţă de echipa gazdă. Alb-violetele au dat drumul la joc în sfertul doi, reuşind să se distanţeze pe tabelă la mai bine de 12 puncte. Scorul la pauză a fost 49-36 pentru BCM Timişoara. Sfertul trei a debutat cu formaţia timişoreană căutând să înscrie din orice poziţie, lucru care a făcut ca tabela să arate scorul de 20-13 la finalul sfertului trei. În ultimele 10 minute ale meciului, bănăţencele, sigure pe câştigarea partidei, au redus ritmul jocului şi au câştigat sfertul patru cu scorul de 16-13. Aşadar, BCM Bega Danzio Timişoara reuşeşte să se impună în faţa echipei U Cluj-Napoca cu scorul de 85-62 şi termină turul campionatului pe poziţia a patra în clasament, cu şanse reale de a accede în play-off-ul Diviziei A. Cele mai bune  marcatoare pentru formaţia timişoreană au fost: Corina Moroşan, cu 21 de puncte şi Andra Haas, cu 20 de puncte. Următoarea partidă pentru fetele antrenate de Dan Ionescu va fi pe data de 13 noiembrie, când bănăţencele vor înfrunta în deplasare formaţia aflată pe poziţia secundă în campionat, LMK BC Sepsi Sfântu Gheorghe.