Acasă Sport Două medalii pentru Timişoara, la Naţionalele de thay-box

Două medalii pentru Timişoara, la Naţionalele de thay-box

Sportivii timişoreni de la CS Pro-Red au obţinut două medalii la Campionatele Naţionale de thay-box. Competiţia încheiată recent, la Bucureşti, a reunit peste 100 de sportivi de la 11 cluburi de profil din ţară. Bănăţeanul Andrei Damian, la categoria 86 de kilograme, a cucerit aurul după un concurs fără greşeală. Colegul său de la clubul Pro-Red Timişoara, Claudiu Cristea, a terminat pe poziţia a III-a.
„Pot spune fără falsă modestie că sportivii noştri s-au autodepăşit şi sunt satisfăcut de ceea ce au realizat.
Thay-box este un sport extrem de dificil şi marea performanţă vine după sute de ore de transpiraţie şi antrenamante zilnice”, spune Cristian Modra, antrenorul de la CS Pro-Red Timişoara.