Acasă Sport Echipa Under 16 a celor de la RCM Timișoara a luat bronzul...

Echipa Under 16 a celor de la RCM Timișoara a luat bronzul la Campionatul Național de Rugby

Echipa de juniori a celor de la RCM Timișoara a reușit să aducă prima medalie din acest an la rugby, grupa sub 16 ani izbutind să ocupe locul trei la finalul Campionatului Național U 16. Cu un șir de 16 victorii consecutive, jucătorii antrenați de Marian Marin au defilat pur și simplu în sezonul regulat, pentru ca începând din grupe echipa timișoreană să joace din ce în ce mai bine. Juniorii Timișoarei au învins pe cei de la Steaua, Pașcani și Tecuci. Cu toate că au fost aproape de a juca finala campionatului, tinerii rugbyști au făcut un meci foarte bun în finala mică, acolo unde au învins categoric echipa din Câmpia Turzii cu scorul de 15-0. În urma rezultatului, echipa bănățeană a cucerit medalia de bronz, performanța fiind cu atât mai mare cu cât echipa s-a format în mai puțin de un an și jumătate. Obiectivul rugbyștilor lui Marin a fost clasarea în primele patru echipe, lucru ce a fost realizat, grație talentului și muncii făcute de juniorii timișoreni. Drept recompensă, echipa under 16 a celor de la RCM Timișoara va merge la turneul de rugby beach de la Mamaia, ce va avea loc în această vară.