Acasă Sport Eşec usturător pentru handbalistele timişorene

Eşec usturător pentru handbalistele timişorene

Formaţia de handbal feminin Universitatea Timişoara a disputat meciul din cadrul etapei a XII-a a Diviziei A seria B în deplasare, unde a jucat împotriva formaţiei CSM Slatina. Handbalistele antrenate de Tiberiu Puta reuşiseră să învingă cu două luni în urmă, tot în campionat, formaţia din Slatina cu scorul de 34-32, astfel că timişorenele aveau speranţe la o posibilă victorie. Antrenorul alb-violetelor a început partida de la Slatina trimiţându-le în teren pe Cristina Râpa, Ana-Maria Pester, Angela Dinga, Adriana Ghilea, Oana Ianu, Florina Biro, Gabriela Curtuiuş. Handbalistele echipei gazdă au început partida dornice să demonstreze că înfrângerea suferită în faţa bănăţenelor în etapa a V-a a campionatului a fost doar o întâmplare. Prima repriză a meciului a fost una de coşmar pentru studentele bănăţene, acestea reuşind să înscrie în primele 30 de minute de joc doar trei goluri. Handbalistelor din Slatina le-a ieşit totul în prima parte a meciului, acestea reuşind să înscrie din orice poziţie, apărarea bănăţenelor fiind depăşită în mod repetat. Scorul la pauză a fost 17-3 pentru CSM Slatina iar după arăta jocul problema câştigătoarei meciului era deja rezolvată. Cu orgoliul rănit după o primă repriză foarte slabă, elevele lui Tiberiu Puta încep în partea a doua a meciului să reducă din diferenţa de 14 goluri. Handbalistele bănăţene reuşesc să înscrie de 15 ori în poarta celor din Slatina, însă, a fost prea puţin pentru a reuşi victoria. Jucătoarele de la CSM nu le-au menajat deloc pe timişorene şi au înscris în partea adoua a confruntării încă 17 goluri. Aşadar, scorul final al partidei dintre CSM Slatina şi Universitatea Timişoara a fost 34-19. În urma acestei înfrângeri Universitatea Timişoara ocupă poziţia a şasea în clasament cu 11 puncte adunate în 12 meciuri. Cele mai bune marcatoare ale echipei Universitatea Timişoara au fost Ana-Maria Pester, cu şapte goluri, Adriana Ghilea, cu patru reuşite şi Alexandra Cobzariu, cu trei goluri. În etapa viitoare a echipa Universitatea Timişoara va juca pe teren propriu, pe data de 11 decembrie. Adversara alb-violetelor va fi formaţia CSM Sebeş, partida urmând să înceapă de la ora 10.00.