Acasă Sport Egal cât o victorie pentru CSU Politehnica Timișoara

Egal cât o victorie pentru CSU Politehnica Timișoara

Măcinată de numeroase accidentări, formația de handbal Politehnica Timișoara a jucat un meci foarte greu în etapa a XXII-a din Liga Națională, împotriva unei echipe clasate pe podiumul campionatului, Bucovina Suceava. Antrenorul Nedeljko Vuckovic a trebuit să alinieze o formulă improvizată în fața echipei moldave, cele două amicaluri jucate în pauza campionatului dovedindu-se foarte utile pentru alb-violeți, aceștia reușind un joc foarte bun în deplasarea de la Suceava. Înfruntarea a avut un start echilibat, cele două combatante jucând de la egal la egal, în prima jumătate a actului întâi. Bănățenii s-au ținut de formația suceveană până în minutul 19, când formația gazdă a început să mărească ritmul jocului, fapt ce a adus și creșterea avantajului în contul echipei moldave, aceasta reușind să conducă după primele 30 de minute cu patru goluri. Handbaliștii timișoreni nu s-au speriat de faptul că joacă pe terenul ocupantei locului III din Liga Națională și au început actul secund în forță, deciși să pună mâna măcar pe un punct. ”Stundenții” bănățeni au recuperat treptat din diferență, pentru ca, pe finalul jocului, să reușescă să preia conducerea. Alb-violeții au fost foarte aproape de obținerea tuturor punctelor puse în joc, însă Suceava a marcat în ultimele secunde ale partidei, scorul final fiid 25-25. Cu Ignat marcator a numai puțin de nouă goluri, Politehnica și-a îndeplinit obiectivul proprus pentru etapa a XXII-a, și anume s-a întors cu un punct prețios, mai ales că în meciul următor, gruparea de pe malul Beghăi va avea un nou meci greu, în fața echipei Știința Bacău.