Acasă Sport Egal obţinut în minutul 98

Egal obţinut în minutul 98

Un meci nerecomandat cardiacilor; de asta au avut parte spectatorii prezenţi luni seara pe arena „Dan Păltinişanu” din Timişoara. Pe o ploaie măruntă şi într-o atmosferă deloc prietenoasă fotbalului, Politehnica Timişoara a primit vizita liderului Ligii 1, C.F.R. Cluj. Se anunţa un meci deschis şi atractiv, mai ales că se întâlneau echipele cu cea mai bună defensivă, C.F.R. Cluj, şi cea cu al doilea atac din campionat, F.C. Timişoara. Sabău a riscat şi a început meciul titularizându-l la mijloc pe Cosmin Contra, iar în atac, soluţia aleasă a fost Goga şi Mansour. Meciul a început în forţă şi prima ocazie a aparţinut timişorenilor. Nu trecuse nici primul minut şi deja s-a petrecut o fază contestată de bănăţeni. Mansour a primit o pasă pe culoar de la Contra, a scăpat singur, dar a fost oprit de portarul clujean Nuno Claro. Timişorenii au cerut penalty însă arbitrul nu a acordat nimic. Poli arată o poftă mare de joc, şi pe măsură ce timpul trece, jucătorii alb-violeţi reuşesc să pună presiune pe poarta clujenilor. Ocaziile curg în favoarea elevilor lui Sabău, principalul pericol pentru clujeni fiind Mansour. Cfr-iştii încearcă să întrerupă avântul lui Poli printr-un joc dur. Timişorenii să păstreze posesia printr-un joc bun de recuperare şi pase pe spaţii mici. Bănăţenii s-au jucat cu ocaziile în prima repriză, însă scorul la pauză a fost 0-0.
 Repriza a doua aduce pe teren două echipe schimbate, din punct de vedere tactic. După ce o repriză au făcut un meci ultra-defensiv, clujenii ies la joc şi încep să preseze. La zece minute după startul reprizei secunde, cfr-iştii reuşesc să deschidă scorul. Golul a venit în urma unei faze confuze. Lovitura liberă executată de Mureşan este deviată, mingea ajunge la Deac, Taborda iese neinspirat iar clujeanul reuşeşte dintr-o poziţie imposibilă să marcheze. Replica alb-violeţilor nu se lasă aşteptată. La un minut după deschiderea scorului, Mansour reuşeşte o lovitură de cap perfectă, însă mingea este scoasă de pe linia porţii de căpitanul clujenilor Cadu. Poli nu se lasă, şi aleargă după egalare atacând şi cu fundaşii. Sabău forţează atacul şi îi introduce pe Cociş şi Maghera. Meciul decurge într-o singură direcţie, însă jocul italian al ardelenilor face ca tabela să arate tot 0-1 pentru C.F.R. Pe măsură ce minutele trec, se joacă la întâmplare, poliştii alegând să sară peste faza de construcţie. Nesiguri de victorie, ardelenii încep să tragă de timp. Astfel, portarul clujenilor primeşte două galbene pentru tragere de timp şi este eliminat. În poartă intră căpitanul clujenilor Cadu, ocazie bună pentru bănăţeni de a forţa egalarea. Impulsionaţi de spectatori, care au susţinut echipa tot timpul, timişorenii treg pe lângă egalare prin şutul lui Alexa, scos în corner de Cadu. Din cornerul rezultat vine egalarea. Contra centrează iar căpitanul Alexa reuşeşte să înscrie printr-o lovitură de cap perfect plasată. A fost chiar ultima fază de joc. Astfel s-a scris istoria unui meci extrem de important pentru ambele echipe. Scor final: F.C. Timişoara – C.F.R. Cluj 1-1. Poli a arătat voinţă şi determinare reuşind unul dintre cele mai bune meciuri din acest sezon. Egalul nu mulţumeşte pe niciuna din echipe, însă menţine şansele bănăţenilor pentru Champions League.