Acas─â Sport Etapa care deschide campionatul

Etapa care deschide campionatul

324

Politehnica Timi┼čoara a ar─âtat, ├«n multe r├ónduri, inclusiv ├«n jocul din Ghencea ├«mpotriva Stelei, c─â poate oferi un fotbal de calitate doar o repriz─â. ├Äns─â pentru a c├ó┼čtiga titlu de campion─â, juc─âtorii alb-viole┼úi trebuie s─â evolueze la poten┼úial maxim tot meciul. Nici partida cu O┼úelul Gala┼úi nu a fost diferit─â. Elevii lui Sab─âu au evoluat excelent ├«n meciul cu g─âl─â┼úenii, primele 60 de minute. Finalul i-a g─âsit ├«ns─â ap─âr├óndu-se, ├«n fa┼úa unei grup─âri ce a dat semne de via┼ú─â doar dup─â golul lui Axente. ├Än urma victoriei cu 2-1├«mpotriva echipei lui Dorinel Munteanu, Poli a redus la 4 puncte diferen┼úa fa┼ú─â de CFR Cluj, echipa ardelean─â pierz├ónd surprinz─âtor ├«n fa┼úa celor de la Astra Ploie┼čti. Timi┼čorenii au urcat, momentan, pe pozi┼úia a doua a clasamentului ┼či, c├ónd nu se a┼čtepta nimeni, au reap─ârut ┼čansele la titlu. Alb-viole┼úii sunt nevoi┼úi s─â r─âm├ón─â concentra┼úi ├«n urm─âtoarele 4 partide care au mai r─âmas de disputat. Lupta este acerb─â at├ót pentru locul 1, c├ót mai ales pentru locul 2, pentru care se bat patru echipe.

Sab─âu nu a sc─âpat de probleme

La finalul partidei cu O┼úelul, antrenorul Ovidiu Sab─âu a fost mul┼úumit de victorie, dar nu ┼či de randamentul unor juc─âtori care, ├«n opinia sa, pot mai mult, dar au p─ârut c─â nu au destul─â for┼ú─â fizic─â. Sab─âu i-a felicitat pe juc─âtori pentru efortul depus, dar este con┼čtient c─â elevii s─âi trebuie s─â joace 70 de minute, nu 45. Tehnicianul a spus c─â unii juc─âtori ar trebui s─â ofere mai mult pe teren ┼či c─â exist─â juc─âtori care au c─âzut din punct de vedere fizic. „Mo┼úul” consider─â c─â e foarte riscant s─â joace cu fotbali┼čti care nu sunt ap┼úi. Unul dintre juc─âtorii care au dezam─âgit a fost mijloca┼čul Alexandru Curtean, care a f─âcut din nou un meci slab. Sab─âu a v─âzut acest lucru ┼či a precizat c─â ├«ncearc─â s─â-i g─âseasc─â un post lui Curtean ├«n echip─â, pentru ca acesta s─â dea un randament mai bun.