Acasă Sport Etapa care deschide campionatul

Etapa care deschide campionatul

Politehnica Timişoara a arătat, în multe rânduri, inclusiv în jocul din Ghencea împotriva Stelei, că poate oferi un fotbal de calitate doar o repriză. Însă pentru a câştiga titlu de campionă, jucătorii alb-violeţi trebuie să evolueze la potenţial maxim tot meciul. Nici partida cu Oţelul Galaţi nu a fost diferită. Elevii lui Sabău au evoluat excelent în meciul cu gălăţenii, primele 60 de minute. Finalul i-a găsit însă apărându-se, în faţa unei grupări ce a dat semne de viaţă doar după golul lui Axente. În urma victoriei cu 2-1împotriva echipei lui Dorinel Munteanu, Poli a redus la 4 puncte diferenţa faţă de CFR Cluj, echipa ardeleană pierzând surprinzător în faţa celor de la Astra Ploieşti. Timişorenii au urcat, momentan, pe poziţia a doua a clasamentului şi, când nu se aştepta nimeni, au reapărut şansele la titlu. Alb-violeţii sunt nevoiţi să rămână concentraţi în următoarele 4 partide care au mai rămas de disputat. Lupta este acerbă atât pentru locul 1, cât mai ales pentru locul 2, pentru care se bat patru echipe.

Sabău nu a scăpat de probleme

La finalul partidei cu Oţelul, antrenorul Ovidiu Sabău a fost mulţumit de victorie, dar nu şi de randamentul unor jucători care, în opinia sa, pot mai mult, dar au părut că nu au destulă forţă fizică. Sabău i-a felicitat pe jucători pentru efortul depus, dar este conştient că elevii săi trebuie să joace 70 de minute, nu 45. Tehnicianul a spus că unii jucători ar trebui să ofere mai mult pe teren şi că există jucători care au căzut din punct de vedere fizic. „Moţul” consideră că e foarte riscant să joace cu fotbalişti care nu sunt apţi. Unul dintre jucătorii care au dezamăgit a fost mijlocaşul Alexandru Curtean, care a făcut din nou un meci slab. Sabău a văzut acest lucru şi a precizat că încearcă să-i găsească un post lui Curtean în echipă, pentru ca acesta să dea un randament mai bun.