Acasă Sport FC Timişoara nu are adversar în cantonamente

FC Timişoara nu are adversar în cantonamente

Primul amical al lui Poli din cantonamentul din Austria, împotriva echipei SC Znojmo, din liga a doua cehă, a fost câştigat de alb-violeţi cu scorul de  3-2. Jucătorii folosiţi de sârbul Vladimir Petrovic, în amicalul de la Bischofshofen, au fost Pantilimon, Bonfim, Popovic, Cisovsky, Sepsi, Alexa, Bouceanu, Vrsic, Magera, Popovici, Mansour. În partea a doua, au intrat: Taborda, Dukic, Mera, Brezinsky, Luchin, Popovici, Poparadu, Curtean, Axente, Sandu şi Scutaru. Timişorenii au dominat partida însă au irosit foarte multe ocazii de a se detaşa pe tabela de marcaj. La pauză, scorul a fost strâns, Poli conducând doar cu un gol diferenţă, reuşita aparţinându-i lui Dan Alexa. Alexa a marcat dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri în minutul 27. Principalii jucători care au ratat şanse mari de a marca au fost Vrsic, Mansour, Magera, Bourceanu, Popovici şi Bonfim. Echipa cehă nu a reuşit decât un singur şut pe spaţiul porţii, şi acela reţinut de Pantilimon. În partea a doua, Axente a reuşit golul doi, în minutul 51, marcând cu un şut sub bară, din pasa lui Alexa. În urma unui fault comis de Brezinsky în minutul 66, echipa cehă a marcat din penalty. Axente a mai irosit două şanse importante, cel care avea să majoreze diferenţa fiind Mera, în minutul 72. Fundaşul central a şutat din 12 metri, după un corner nerezolvat de defensiva cehă. În minutul 83, cehii au redus din handicap, la capătul unui contraatac care a prins pe picior greşit defensiva noastră. Deşi scorul pare strâns, Poli a dominat meciul, lipsa de concentrare la finalizare dându-le ocazia cehilor să micşoreze diferenţa de scor. Următorul amical este programat pentru sâmbătă, 10 iulie, ora 18.00, la Bischofshofen, cu echipa locală.