Acasă Cultura FESTIVALUL INTERNAŢIONAL „TIMIŞOARA MUZICALĂ”

FESTIVALUL INTERNAŢIONAL „TIMIŞOARA MUZICALĂ”

619
DISTRIBUIȚI

Ediţia a XXXIV-a
15-29 mai 2009
 Sala „Capitol”                        vineri, 15 mai 2009, ora 19
CONCERT  VOCAL – SIMFONIC INAUGURAL
Orchestra simfonică a Filarmonicii „Banatul” Timişoara
Dirijor: GHEORGHE  COSTIN
Solistă: CORINA  BELCEA – Anglia

Corul de copii al Colegiului Naţional de Artă „Ion Vidu ” Timişoara

Dirijorul corului: MARIA GYURIS
Program:
C. Rîpă:         Cantata „Cântecele Anotimpurilor”, pentru cor de copii şi orchestră                 (primă audiţie)
J. Sibelius:         Concertul în re minor pentru vioară şi orchestră, op. 47
I. Stravinski:     Le Sacre du printemps

Sala „Capitol”                    sâmbătă, 16 mai 2009, ora 19
CONCERT SIMFONIC
Orchestra Colegiului Naţional  de Artă „Ion Vidu ” Timişoara
Dirijor: LAURENŢIU MUNTEAN
Solişti :
ANDREEA ŢIPRIGAN
EDUARD  DASCALIUC
CRISTINA  SĂVESCU
RADU  ŢAGA
ANDREEA CONSTANTINEANU

Program:
A. Vivaldi:        Concertul în re minor pentru două viori,violoncel şi orchestră de coarde             op. 3 nr.11
A. Vivaldi:        Concertul în mi minor pentru fagot şi orchestră, RV 484
W. A. Mozart:    Rondo în do major, K. V. 373
G. Rossini:        Uvertura la opera „Bărbierul din Sevilla”
J. Haydn:        Simfonia nr. 94 în sol major, „Surpriza”

Sala „Capitol”                    duminică, 17 mai 2009, ora 19
Recital de muzică instrumentală şi vocală din creaţia compozitorului
REMUS  GEORGESCU
Solişti: CORNELIA BRONZETTI – vioară
ŞTEFAN DONIGA – pian
VLAD  COLAR– flaut

Masteranzi ai Facultăţii de Muzică din Timişoara:
CRISTINA BLEDEA – soprană
DIANA CHIRILĂ- soprană
ELENA DOYCHEVA- soprană
MIHAELA CĂLIN-MARCU- soprană
MARIA ONIŢA -mezzosoprană
NATANAEL UIFĂLEAN – bas
Pian (orgă): DRAGOŞ MIHĂILESCU
LOREDANA MARANESCU, TEODOR MILEA
Violoncel: ANDREEA JURCĂ
Program:
•Sonata-Poem pentru vioară solo  „In memoriam George Enescu”
•Lied-uri din Ciclul „De amicitia”
•„Exorcisme” pentru flaut
•Suita II-a pentru pian

Sala „Capitol”                          luni,  18 mai 2009, ora 19
RECITAL DE VIOARĂ
ALEXANDRE  DUBACH
Elveţia
24 Capricii de Niccolò Paganini

Sala „Capitol”                           marţi, 19 mai 2009, ora 19
RECITAL DE PERCUŢIE
Seară   japoneză,
ce se înscrie în seria evenimentelor dedicate Anului prieteniei dintre Japonia şi Ţările Dunărene

DORU  ROMAN – percuţie
Invitaţi:
Clubul de Kendo C. S. Sam-Sho Timişoara, condus de Florin Ianaş

Dana Paraschiv şi Silviu Man – membri ai Companiei Passe Partout Dan Puric

Program:
M. Kitazume:    Side by Side
***:            Lucrare tradiţională japoneză
L. Manolache:    Impresii japoneze (primă audiţie absolută)
M. Ishii :        Thirteen drums (primă audiţie)
V. Dinescu:     Shan – Shui
M. Minoru:        Marimba spiritual (partea a II-a)

Demonstraţie de ikebana şi lansarea volumului „Antologie de haiku Romanian Kukai” ale profesoarei Manuela Miga

Spectacol realizat cu sprijinul regizorului Ion Ardeal Ieremia

Sala „Capitol”                          joi, 21 mai 2009, ora 19
RECITAL DE PIAN
DANA  BORŞAN
Program:
L. van Beethoven:         Sonata op. 31 nr. 2 în re minor
Fr. Chopin:                 Sonata op. 35 în si bemol minor
Fr. Liszt :             Sonata în si minor

Sala „Capitol”                        vineri, 22 mai 2009, ora 19
RECITAL DE  MUZICĂ DE CAMERĂ
GABRIEL  POPA – vioară
ALEXANDRA  GUŢU – violoncel
SORIN  DOGARIU – pian
Program :
L. van Beethoven:    Sonata în do major pentru pian şi violoncel, op. 102 nr. 1
Sonata pentru pian şi vioară, op. 30 nr. 3
Trio în re major, op. 70 nr. 1

Sala „Capitol”                    sâmbătă, 23 mai 2009, ora 19
CONCERT VOCAL-SIMFONIC
Orchestra simfonică şi Corul „Ion Românu” ale Filarmonicii „Banatul” Timişoara

Dirijor: JOHANN  STECHER
        Austria
    Dirijorul  corului: IOSIF  TODEA
        Solişti:
MARIUS  MANYOV – bas
DANIEL  ZAH – tenor

Solişti ai corului de copii WILTENER din Tirol (Austria)

Alina Todea, Daniela Iancu, Cristian Madina, Daniela Lelea, Codruţa Niculescu, Cosmina Dancu, Camelia Fornwald Docea, Ovidiu Cozma, Cristian Sâmboteanu

Program:
Felix  Mendelssohn Bartholdy
– 200 de ani de la naşterea compozitorului –
„Elias”, oratoriu pentru solişti, cor şi orchestră

Sala „Capitol”                       duminică, 24 mai 2009, ora 19   
CONCERT SIMFONIC
Orchestra Facultăţii de Muzică din Timişoara
Dirijor: RADU  PANTEA
Luxembourg
Soliste: RALUCA MICLĂUŞ (clasa Prof. univ. dr. Felicia Stancovici)
ADELINA SUVERGEL  (clasa Conf. univ. dr. Maria Bodo)

Program:
L. van Beethoven:    Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră în si bemol major, op. 19
                Concertul nr. 3 în do minor pentru pian şi orchestră, op. 37
J. Brahms:            Simfonia a II-a în re major, op.73

Sala „Capitol”                            luni, 25 mai 2009, ora 19
CONCERT CAMERAL
În colaborare cu Filiala Timişoara a Uniunii Compozitorilor şi Muzicologilor din România

Solişti:
Cristina Constantin, Roxana Coşereanu, Radu Drăgoiu, Adriana Dogariu, Camelia Fornwald Docea, Adrian Mardan, Cristian Miclea, Eugen Morăriţa, Lucian Nagy, Cristian Raţiu, Csaba Santa

În program lucrări din creaţia compozitorilor bănăţeni: Gabriel Almasi, Gheorghe Costin, Adrian Mardan, Gabriel Mălăncioiu, Dan Andrei Popescu, Mihai Ungureanu.

Sala „Capitol”                        marţi, 26 mai 2009, ora 19

RECITAL LA DOUĂ PIANE
DUO MIHĂILESCU
MANUELA IANA MIHĂILESCU
DRAGOŞ MIHĂILESCU

Program:
R. Georgescu:             Variaţiuni pentru două piane în si bemol minor
D. Şostakovici:             Concertino în la minor pentru două piane,
 op. 94
W. A. Mozart – Ed. Grieg:      Sonata facile K.V. 545,  (primă audiţie)
S. Rahmaninov:             Suita nr. 2 pentru două piane, op.17

Sala „Capitol”                    miercuri, 27 mai 2009, ora 19

CONCERT  CORAL
de muzică religioasă
Corul „Ion Vidu” Lugoj
Dirijor: REMUS TAŞCĂU
Solişti: MIA IUGA, LUCIAN ONIŢA
Program:
A. Pann aranj. M. Goia :    Tatăl nostru
V. Timaru :                Troparul naşterii Domnului
Gh. Cucu:                Stihiri din Catavasiile întâmpinării Domnului
I. Vidu :                Mântuire
Gh. Firca :                Doamne strigat-am
Gh. Popescu Brăneşti, aranj. D. M. Goia : Privegheaţi şi vă rugaţi   
Gh. Mandicevski :        Şi era la ora a şasea
D. Popovici :            Piatra fiind pecetluită
G. Musicescu :            Crucii tale
W. A. Mozart :            Justum Deduxit Dominus
Fr. Poulenc:             Salve Regina
F. sin Agăi Jipei :            Agios o Theos
I. D. Chirescu:             Cămara ta, mântuitorul meu
D. G. Kiriac :            Îngerul a strigat
N. Lungu :                Ziua învierii
D. Voiculescu :            Lăudaţi pe Domnul
Gh. Firca :                Hristos a înviat

Colegiul Naţional de Artă „Ion Vidu”              joi, 28 mai 2009, ora 17

CONCERT CORAL
Corul de copii al Colegiului Naţional de Artă „Ion Vidu ” Timişoara
Dirijorul corului: MARIA GYURIS
Soliste: Roxana Bădilă, Alina Mehedinţi, Roxana Murariu

La pian: Mariana Sînmărtinean

Prezentare: RODICA  RAFFAI
Program:
Filotei sin Agăi Jipei:     O, minunile naşterii tale (primă audiţie)
T. L. da Vittoria:        In festo S.S. Trinitas (I-II)
F. Guerrero:        O Venturoso Dia
P. G. Cesnokov:        Blagoslovi dushe moia Gospodi
G. Fauré:            Tantum ergo
J. Busto:            Salve Regina (primă audiţie)
G. Ligeti:            Erdöbe, edröbe, p. a IV-a din ciclul Cântece din
Mátraszentimre (primă audiţie)
G. Kostov:            Zimna Nošt (primă audiţie)
J. Busto:            Bustapi (primă audiţie)
A. Melnäs:            Aglepta
I. Odăgescu:        Rămas bun mamă şi tată
M. Moldovan:        Joc din Oaş

Sala „Capitol”                           joi, 28 mai 2009, ora 19
RECITAL  DE MUZICĂ DE CAMERĂ
CVARTETUL AD LIBITUM
ADRIAN  BERESCU-  vioara I              ŞERBAN  MEREUŢĂ– vioara a II-a
   BOGDAN BIŞOC– violă                        FILIP  PAPA– violoncel

Program :
L. van Beethoven:     Cvartetul op.18 nr. 5 în la major
D. Şostakovici:         Cvartetul nr. 8 op.110
A. Dvořak:             Cvartetul în fa major op. 96, Cvartetul American

Sala „Capitol”                          vineri, 29 mai 2009, ora 19
Închiderea Festivalului
CONCERT  SIMFONIC
Orchestra simfonică a Filarmonicii „Banatul” Timişoara
Dirijor: RICHARD  HAGLUND
SUA
Solişti: MICHAEL  ANTONELLO – vioară
SUA
VLAD  COLAR – flaut
Program:
R. Harris:         Simfonia a III-a
M. Bruch:         Concertul nr. 1 în sol minor pentru vioară şi orchestră, op. 26
Ch. Griffes:     Poem pentru flaut şi orchestră
H. Hanson:         Simfonia a II-a op. 30  Simfonia Romantică

Comentarii

comentarii