Acasă Sport Finală lugojeană la CN de volei pe plajă – senioare

Finală lugojeană la CN de volei pe plajă – senioare

• Medaliile de aur au fost cucerite de Ana Maria Hambele şi Diana Balintoni, iar cele de argint au revenit Sorinei Buz şi Loredanei Calinciuc
Sezonul naţional 2009 de volei pe plajă s-a încheiat, odată cu desemnarea câştigătorilor Campionatului Naţional pentru senioare şi seniori. Competiţia a avut loc la Mamaia şi, la senioare, a reunit la start 12 echipe din Cluj, Bucureşti, Craiova, Tulcea, Constanţa, Oradea şi Lugoj. Municipiul de pe Timiş a fost reprezentat de două formaţii: Sorina Buz – Loredana Calinciuc şi Ana Maria Hambele – Diana Balintoni. CSM Lugoj 1, echipa campioană balcanică, formată din Sorina Buz şi Loredana Calinciuc, a avut un culoar destul de greu, fiind nevoită să scoată din competiţie două formaţii cu pretenţii la medalii: Volei 2004 Constanţa şi SCM „U” Craiova. În schimb, CSM Lugoj 2, echipa formată din Diana Balintoni şi Ana Maria Hambele, a beneficiat de o tragere la sorţi favorabilă şi a ajuns în semifinală, unde a întâlnit formaţia constănţeană Monstruletzi (Elena Prisecaru / Raluca Ispas). Partida, deosebit de echilibrată, s-a încheiat cu scorul de 2-1 în favoarea lugojencelor, după un set decisiv în care constănţencele au avut şase mingi de meci. În cealaltă semifinală, CSM Lugoj 1 s-a impus cu 2-0 în faţa formaţiei Scooby Doo Constanţa (Ana Grigore / Simona Trifan), astfel că lupta pentru medaliile de aur s-a dat între cele două formaţii din Lugoj. Favorite la câştigarea turneului au fost Sorina Buz şi Loredana Calinciuc, medaliate cu aur şi la balcaniadă. După două seturi în oglindă – 21-18 şi 18-21, s-a ajuns în tie-break, unde favoritele au avut 14-11 şi trei mingi de meci, însă cuplul Balintoni / Hambele nu a cedat şi, în final, s-a impus cu 17-15, cucerind titlul naţional la senioare. Dacă Diana Balintoni se află la cel de al doilea titlu de campioană naţională, Ana Maria Hambele şi-a adjudecat în premieră medalia de aur la senioare. Medaliile de argint au revenit Sorinei Buz şi Loredanei Calinciuc. Câştigătorii întrecerii au fost răsplătiţi de către organizatorii (Federaţia Română de Volei, Comisia Naţională de volei pe plajă, Asociaţia Judeţeană de Volei, în parteneriat cu Aqua Magic, Primăria Municipiului Constanţa şi Consiliul Judeţean Constanţa) şi sponsorii competiţiei (Aqua Magic, Coca-Cola, Algida, Star Foods şi DSJ) cu premii în valoare totală de 3.000 de euro, dar şi cu o zi de neuitat în parcul de distracţii „Aqua Magic”.