Acasă Sport Fortuna şi CFR sunt codaşele Ligii II

Fortuna şi CFR sunt codaşele Ligii II

Fortuna Covaci şi CFR Timişoara au pierdut din nou în Liga II, fiind ocupantele ultimelor două locuri în seria a II-a. Niciuna dintre cele două formaţii nu a câştigat niciun joc în primele şase etape ale turului. În ultima etapă, covăcenii de la Fortuna s-au deplasat la Turda, unde au evoluat în compania celor de la Arieşul. Lipsa de experienţă a jucătorilor de la Fortuna, invocată chiar şi de tehnicianul Remus Steop, a fost devastatoare pentru „dacii liberi”, echipa gazdă conducând pe tabela de marcaj cu 2-0 încă din minutul 18. Degeaba a insistat Remus Steop, forţând atacul formaţiei sale, pentru că istoria jocului a fost scrisă în primele 18 minute de joc. Dacă până la pauză, jucătorii Fortunei au atacat anemic, după reluarea jocului, aceştia au avut câteva bune oportunităţi să restabilească egalitatea. Singurul gol al bănăţenilor a fost opera vetereanului Marişescu, acesta reuşind să transforme excelent o lovitură liberă în poarta celor de la Arieşul Turda. După marcarea golului din minutul 55, băieţii lui Remus Steop au repetat evoluţia din partida cu UTA, când au pierdut tot cu 2-1, nereuşind să înscrie golul egalizator, deşi au dominat destul de autoritar ostilităţile pe terenul de joc în repriza secundă.
CFR Timişoara a pierdut din nou şi în partida disputată cu Mureşul Deva, pe terenul devenilor. Evoluţia junilor trimişi în teren de Florin Bugar nu a fost tocmai rea, aceştia, în ciuda scorului (1-4), având o evoluţie mai mult decât mulţumitoare.
Cu toate acestea, „feroviarii” pregătiţi de Florin Bugar au încasat patru goluri în cele 90 de minute regulamentare de joc. La Deva am consemnat însă faptul că echipa timişoreană a reuşit să înscrie primul gol în cele şase runde disputate până acum. Autorul golului a fost atacantul Szekely, unul dintre puţinii oameni de la CFR care poate finaliza. Pe finalul partidei, cu trei minute înainte de ultimul fluier al arbitrului central, jucătorii de la CFR au vrut să părăsească terenul de joc, nemulţumiţi fiind de felul în care au fost arbitraţi până atunci. În cele din urmă spiritele au fost calmate, iar partida a fost reluată.

Rezultatele etapei a VI-a: FC Argeş – Baia Mare 3-0; CS Otopeni – Gaz Metan Craiova 2-1; FC Drobeta – Minerul Lupeni 1-0; FCM Tg. Mureş – FC Bihor 3-1; Arieşul Turda – Fortuna Covaci 2-1; Mureşul Deva – CFR Timişoara 4-1; „U” Cluj – Silvana 4-1; UTA – Dacia Mioveni 2-0; Jiul Petroşani – CSM Râmnicu Vâlcea 1-0.
Etapa viitoare: CFR Timişoara – FCM Tg Mureş; Fortuna Covaci – Mureşul Deva; Silvana – Arieşul Turda; Gaz Metan CFR Craiova – Minerul Lupeni; FC Baia Mare – CS Otopeni; FC Bihor – FC Argeş; CSM Râmnicu Vâlcea – UTA; Dacia Mioveni – Universitatea Cluj; Jiul Petroşani – Drobeta Turnu Severin.