Acasă Sport Gimnaștii de la CSȘ Lugoj – 32 de medalii la Campionatul Cluburilor...

Gimnaștii de la CSȘ Lugoj – 32 de medalii la Campionatul Cluburilor Sportive Școlare

Gimnaștii legitimați la Clubul Sportiv Școlar Lugoj s-au remarcat și la ediția din acest an a Campionatului Cluburilor Sportive Școlare, unde au cucerit 32 de medalii. În finalele de la Buzău, sportivii pregătiți de Adrian Meleancă, Ion Bulacu, Alexandru Panait și Aurel Munteanu au obținut 17 medalii de aur (16 la individual, una la echipe), nouă de argint și șase de bronz. Echipa de juniori III, nivel I, formată din Flavian Bolkis, Denis Mureșan, Zeno Kiss și David Ene a câștigat titlul național pe echipe la prima participare la o competiție oficială importantă. La aceeași categorie, Denis Mureșan, care s-a clasat pe locul I la sol, inele, paralele, individual compus și pe locul II la bară, Flavian Bolkiș s-a situat pe locul I la bară și pe locul II la cal, inele, paralele și individual compus, Zeno Kiss a ocupat locul II la sol și locul III la inele și bară, iar David Ene s-a clasat pe locul III la sărituri și paralele. La categoria juniori III, nivelul II (10-11 ani), Raul Standolariu a fost al treilea la sărituri, iar la categoria juniori I (16-18 ani), Rafael Szabo (component al lotului național) a reușit să se impună în finala de la inele. La categoria juniorii II, nivel trei (12-13 ani), Norbert Marcu (component al lotului național) a ocupat locul I la cal, inele, sărituri, bară și individual compus, iar Răzvan Micloș s-a clasat pe locul III la inele. Șapte medalii au fost obținute și în competiția seniorilor (+18 ani), unde Lorenzo Pecie a obținut locul I la individual compus, sol, inele, sărituri, paralele și locul II la cal și bară.