Acasă Sport Handbalistele timişorene nu găsesc drumul către victorie

Handbalistele timişorene nu găsesc drumul către victorie

În ultimul meci al turului II al Diviziei A, seria B, echipa de handbal feminin Universitatea Timişoara a bifat cea de-a 14 înfrângere din actualul campionat. În partida ce a avut loc duminică, în Sala „Constantin Jude” din Timişoara, elevele antrenate de Tiberiu Puta nu au reuşit să facă faţă echipei aflate pe poziţia a treia în seria B, CSM Bistriţa. Jocul alb-violetelor a fost unul în care s-a greşit mult atât în faza ofensivă, cât mai ales în cea defensivă. Ratările în faze de 1 la 1 cu portarul advers au cântărit din nou destul de mult în economia jocului bănăţenelor, care după primele 30 de minute de joc erau conduse cu scorul de 12-11. În repriza secundă, elevele antrenate de Tiberiu Puta au încercat să revină în joc, însă echipa oaspete a reuşit să profite de inexactităţile alb-violetelor din apărare, şi au reuşit să menţină constantă o diferenţă de trei puncte pe tabelă. Cu toate că evoluţia bună a portarilor timişoreni a ţinut în frâu diferenţa de scor, finalul de meci le-a găsit pe handbalistele timişorene învinse, acestea bifând a cincea înfrângere consecutivă. Scorul final al întâlnirii dintre Universitatea Timişoara şi CSM Bistriţa a fost 28-31, timişorenele clasându-se după 21 de etape pe penultima poziţie în clasament. Cele mai eficiente jucătoare ale Timişoarei au fost Ana-Maria Pester, cu nouă goluri, Adriana Ghilea, cu şase reuşite şi Angela Dinga cu patru goluri. Pentru formaţia timişoreană urmează participarea la un turneu ce are loc zilele acestea în Serbia. La acest turneu formaţia bănăţeană va juca împotriva unor echipe din Serbia şi Croaţia, urmând ca miercuri, alb-violetele să joace pe teren propriu în campionat partida din returul II al Diviziei A împotriva celor SC Mureşul Târgu Mureş.