Acasă Sport Handbaliștii bănățeni au început cu o înfrângere noul campionat

Handbaliștii bănățeni au început cu o înfrângere noul campionat

Sezonul 2011-2012 al Ligii Naționale de handbal masculin a debutat la sfârșitul săptămânii trecute, echipa Politehnica Timișoara jucând în etapa inaugurală a noului sezon în compania nou promovatei CSM Ploiești. Cu toate că au pornit ca favoriți, handbaliștii timișoreni nu au reușit să rămână concentrați pe tot parcusul celor 60 de minute de joc, ratând astfel un start pozitiv de campionat. La partida ce a avut loc în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara au luat parte aproximativ 300 de suporteri alb-violeți. Înfruntarea a început cum nu se putea mai bine pentru timișoreni, băieții antrenați de Nedeljko Vuckovic reușind să conducă la pauză cu patru puncte. În actul secund însă, socotelile s-au schimbat pentru gruparea de pe Bega, care s-a văzut egalată de formația din Ploiești. Cu toate că au continuat să atace și au avut ocazii clare de a marca, handbaliștii timișoreni nu au reușit să revină, ploieștenii lovind pe contratac și reușind astfel să iasă învingători. Scorul final al partidei dintre Poli și CSM Ploiești a fost 24-25, echipa bănățeană nereușind să arate din nou forma bună care le-a adus victoria în 10 din cele 11 amicale jucate în intersezon. Principalii marcatori din tabăra viola au fost Spahici și Stan, fiecare reușind câte șase goluri. Următorul meci pentru gruparea timișoreană va fi împotriva echipei din Târgu Jiu, programat joi în deplasare.