Acasă Sport Handbaliștii bănățeni – la al doilea succes consecutiv în Liga Națională

Handbaliștii bănățeni – la al doilea succes consecutiv în Liga Națională

Echipa antrenată de tehnicianul Nedeljko Vuckovic, Politehnica Timișoara, s-a întors din etapa a XVIII-a a Ligii Naționale cu o nouă victorie, alb-violeții reușind astfel cel de-al doilea succes din ultimele trei etape jucate în campionat. Bănățenii au avut o misiune ușoară în meciul contra celor de la Steaua București, gruparea din capitală fiind una complet schimbată față de sezoanele trecute, steliștii ocupând ultima treaptă din campionat, fără nicio victorie în acest sezon. Startul meciului dispuat sâmbătă a aparținut echipei gazde, handbaliștii Stelei izbutind să-i ia prin surprindere pe jucătorii bănățeni, scorul după primele cinci minute de joc fiind 3-1 pentru Steaua. Echilibrul a fost cuvântul de ordine al primei reprize, niciuna dintre formații nereușind să se desprindă decisiv pe tabelă. Politehnica Timișoara a preluat conducerea pe finalul primei reprize și a condus la pauză cu scorul de 16-15.  Alb-violeții și-au mărit avantajul pe tabelă în actul secund, când, grație jocului bun făcut de Timofte și Stan, bănățenii au condus pe rând, cu două și cinci goluri. Cu victoria adjudecată încă dinaintea fluierului de final, antreorul bănățenilor i-a folosit pe toți jucătorii trecuți pe foaia de joc. Politehnica a terminat meciul din capitală cu o victorie clară, alb-violeții impunându-se la finalul meciului jucat în compania celor de la Steaua cu scorul 32-28.  Timofte, cu 11 reușite și Stan, cu opt goluri, au fost principalii marcatori din tabăra alb-violeților. Pentru gruparea bănățeană urmează în campionat un meci mult mai greu, Politehnica având ocazia de a se apropia la două puncte de podiumul Ligii Naționale, în cazul în care elevii lui Vuckovic îi vor învinge în derby-ul Banatului pe cei de la CS Caraș-Severin.