Acasă Sport Handbaliștii bănățeni – victorioși în etapa a IX-a a Ligii Naționale

Handbaliștii bănățeni – victorioși în etapa a IX-a a Ligii Naționale

Jucătorii formației de handbal masculin Politehnica Municipal Timișoara continuă cursa de revenire în campionat, după începutul slab de sezon avut, bănățenii reușind un nou succes în Liga Națională împotriva celor de la Bucovina Suceava. Partida a avut loc duminică în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara, astfel că handbaliștii timișoreni au avut șansa să se revanșeze în fața propriilor suporteri, aceștia venind în număr destul de mare pentru a-și susține favoriții. Băieții lui Nedelko Vuckovic au început tare partida și au reușit să preia conducerea încă din primele minute. Cu o apărare exactă, gruparea bănățeană a intrat în avantaj la pauză, scorul înscris pe tabelă după prima jumătate de oră fiind 13-8 în favoarea Politehnicii. În actul secund, alb-violeții au mărit ritmul de joc, fapt ce le-a adus un avantaj mai mare pe tabelă, îndeajuns pentru a fi siguri de victorie. La finalul meciului Politehnica se afla la conducere, 27-21, astfel că alb-violeții au bifat cea de-a patra victorie din acest sezon, rezultatul împotriva Sucevei plasând echipa de pe Bega pe locul 8. La finalul meciului, tehnicianul Nedelko Vuckovic a declarat că partida nu a fost una ușoară, însă băieții săi au reușit să se concentreze atât cât a fost nevoie pentru a păstra cele două puncte la Timișoara. Cel mai eficient marcator al alb-violeților a fost Lela, acesta reușind șase goluri. În etapa viitoare handbaliștii bănățeni vor avea un meci mult mai greu, Politehnica întâlnind în meciul zece al Ligii Naționale ocupanta poziției a III-a din clasament, Știința Dedeman Bacău.