Acasă Sport Handbaliştii timişoreni au cedat din nou pe teren propriu

Handbaliştii timişoreni au cedat din nou pe teren propriu

Formaţia de handbal masculin CSU Politehnica Municipa Timişoara a jucat, la mijlocul acestei săptămâni, un meci important pentru lupta de evitare a retrogradării, trupa alb-violetă primind vizita echipei ce aleargă după locul cinci în clasament, Pandurii Târgu Jiu. Bănăţenii antrenaţi de Nedeljko Vuckovic au jucat în meciul etapei XXI, din Sala „Constantin Jude” din Timişoara, având un moral bun, venit în urma victoriilor împotriva celor de la Steaua Bucureşti şi CSM Oradea, rezultate ce au propulsat-o pe Poli pe poziţia a zecea în Liga Naţională. Timişorenii au evoluat în această etapă şi cu presiunea rezultatelor echipelor contracandidate la retrogradare, alb-violeţii având nevoie de încă trei victorii în campionat pentru a fi siguri de prezenţa şi de anul viitor în prima ligă de handbal. Elevii lui Vuckovic au început partida greu, dând ocazia echipei vizitatoare să preia conducerea încă din primele minute de joc. Formaţia gorjeană a profitat de lipsa de cocentrare a jucătorilor timişoreni, şi şi-au asigurat un avantaj de şase goluri la mijlocul primei reprize. Graţie unui joc defensiv mai bun făcut de bănăţeni spre finalul primei părţi a jocului, scorul la pauză a fost unul strâns, avantajul rămânând echipei vizitatoare, care, conducea după primele 30 de minute cu scorul de 17-13. Hotărâţi să bifeze cel de-al treilea succes consecutiv în prima ligă, „studenţii” timişoreni au început tare partea a doua a meciului, însă fără prea mare rezultat pe tabela de marcaj. Formaţia oaspete a forţat desprinderea, şi, profitând de un minut în care bănăţenii nu au reuşit nici să marcheze nici să stopeze atacurile gorjenilor, Pandurii s-au desprins la şapte goluri, punând teoretic punct partidei. Elevii lui Vuckovic au încercat să revină pe sfârşitul meciului, însă, efotul alb-violeţilor a fost insuficient pentru a evita înfrângerea. Scorul final al partidei dintre CSU Poltehnica Timişoara şi Pandurii Târgu Jiu a fost de 32-35, bănăţenii mai pierzând un tempo în lupta pentru evitarea retrogradării. Principalii marcatori ai Politehnicii în partida contra gorjenilor au fost Fenici, cu şapte reuşite, şi Şimicu, cu cinci goluri. Următoarea partidă pentru bănăţeni va fi în deplasare, împotriva ocupantei poziţiei a noua, Dinamo Braşov.