Acasă Sport HC Caraș-Severin a pierdut derby-ul cu HCM Constanța

HC Caraș-Severin a pierdut derby-ul cu HCM Constanța

Etapa a VII-a din Liga Națională a pus față în față două dintre echipele ce se băteau până în sezonul trecut pentru primul loc în campionat. HC Caraș-Severin și HCM Consanța s-au întâlnit la finalul săptămânii trecute într-un meci ce a diferit mult față de confruntările anterioare, constănțenii fiind lideri autoritari ai Ligii Naționale, în timp ce bănățenii se află în plină reconstrucție. Veniți după victoria din etapa trecută obținută în fața celor de la Politehnica Timișoara, băieții antrenați de Gligore Czari au încercat să repete jocul bun și în fața echipei de la malul mării. Din păcate lipsa experienței precum și incapacitatea de a se concentra la faza de finalizare au făcut ca handbaliștii bănățeni să cedeze ușor în fața echipei din Constanța. Alb-albaștrii au intrat greu în meci, constănțenii instalându-se la conducere încă din primele minute ale înfruntării. Scorul înregistrat la pauză a fost 15-8 pentru echipa din Constanța, problema câștigătoarei fiind eja rezolvată. În repriza secundă, forcing-ul echipei gazdă a continuat, handbaliștii din Reșița făcând față cu greu atacurilor constănțene. La finalul celor 60 de minute de joc echipa câștigătoare a fost HCM Constanța, care s-a impus cu scorul de 30-15 în fața celor de la HC Caraș-Severin. În urma rezultatului cărășenii au căzut două locuri în campionat, până pe poziția a noua, în timp ce constănțenii își mențin poziția de lideri cu 14 puncte acumulate. Următorul meci oficial al grupării bănățene va avea loc de abia peste o lună, când vor întâlni formația CSM Satu Mare. Pauza este cauzată de acțiunile echipei reprezentative a României, fapt de care gruparea din Reșița poate profita pentru a rezolva problemele legate de joc.