Acasă Sport HCM Politehnica a pierdut greu înfruntarea cu HCM Constanța

HCM Politehnica a pierdut greu înfruntarea cu HCM Constanța

Formația de handbal masculin HCM Politehnica Timișoara a evoluat sâmbătă în primul meci oficial al anului, adversara alb-violeților fiind formația HCM Constanța, ocupanta primului loc în clasamentul Ligii Naționale. Formația timișoreană a primit entuziastă vizita constănțenilor, mai ales că bănățenii au mers bine în meciurile pregătitoare, în care au bătut și eterna rivală, CS Caraș-Severin. Începutul partidei disputate în Sala Olimpia din Timișoara a fost unul echilibrat, portarii celor două combatante reușind câteva intervenții ce au ținut scorul egal mai bine de jumătate de repriză. A urmat apoi un forcing al constănțenilor, care, cumulat cu ghinionul alb-violeților, a făcut ca tabela să indice o diferență de patru goluri în avantajul constănțenilor după primele 30 de minute. În actul secund elevii lui Nedeljko Vuckovic au jucat mai motivați, Fenici dând semnalul de revenire pentru Politehnica. Timișorenii s-au apropiat la un gol de Constanța, însă nu au izbutit să preia și conducerea. Formația vizitatoare a profitat de ghinionul Politehnicii și a înscris pentru 20-17 cu numai câteva minute înainte de final. Echipa de la malul mării s-a impus în cele din urmă cu 21-19, victoria nefiind una ușoară grație evoluției foarte bune a Politehnicii. La finalul partidei, tehnicianul bănățenilor a declarat că, în ciuda înfrângerii, este mulțumit de jocul propriei sale echipe, partida fiind pierdută în principal din cauza ghinionului avut de elevii săi în prima repriză.