Acasă Sport HCM Politehnica a reușit al doilea succes al sezonului

HCM Politehnica a reușit al doilea succes al sezonului

Handbaliștii echipei HCM Politehnica Timișoara au izbutit cea de-a doua victorie din actualul sezon al Ligii Naționale, bănățenii izbutind să se impună în meciul de pe teren propriu contra celor de la Steaua București. Cu doar o victorie în patru meciuri alb-violeții erau nevoiți să se impună în fața echipei din capitală, mai ales că steliștii erau singura formație ce nu a reușit să adune nici-un punct în Liga Națională, ocupând ultimul loc în clasament. Bănățenii au început cu determinare partida jucată duminică, reușind să se instaleze repede la cârma partidei. Prima jumătate a meciului  a fost la discreția Politehnicii, care conducea la pauză cu opt goluri. Diferența pe tabelă a continuat să crească și în actul secund, când timișorenii au reușit să termine cu gol o mare parte din acțiunile ofensive. La finalul celor 60 de minute de joc elevii lui Nedeljko Vuckovic au reușit să se impună cu scorul de 28-15, Politehnica urcând în urma victoriei patru poziții până pe locul opt în clasamentul Ligii Naționale. Cel mai eficient marcator al timișorenilor a fost Stan, cu șapte goluri, urmat de Timofte cu șase reușite și David cu patru goluri. Pentru alb-violeți nu a putut debuta noul-venit Băiceanu, handbalistul nefiind încă legitimat la clubul de pe Bega. La finalul întâlnirii antrenorul principal al Politehnicii s-a declarat mulțumit de victorie, însă, a recunoscut că s-a temut de meciul contra Stelei, fapt pentru care le-a zis handbaliștilor săi să nu subestimeze echipa bucureșteană, chiar dacă este pe ultimul loc. Acum Politehnica poate începe pregătirile pentru meciul din etapa viitoare, când este programat marele derby al Banatului, Politehnica întâlnind în deplasare pe cei de la HC Caraș-Severin.