Acasă Sport HCM Politehnica – din ce în ce mai pregătită pentru Liga Națională

HCM Politehnica – din ce în ce mai pregătită pentru Liga Națională

Obiectivul echipei timișorene de handbal masculin HCM Politehnica Timișoara de a termina sezonul viitor al Ligii Naționale pe un loc pe podium, și implicit calificarea într-o cupă europeană, se pare că este realizabil, echipa antrenată e Nedeljko Vuckovic reușind numai victorii în stagiul de pregătire. După ce au reușit să pună mâna pe Cupa Politehnica după o pauză de cinci ani, gruparea viola a mai bifat un succes, handbaliștii bănățeni trecând de formația Steaua Roșie Mokrin. Partida dintre cele două formații a avut loc la Kikinda, timișorenii reușind un joc bun, cu toate că turneul ce a avut loc la Timișoara zilele trecute și-a pus amprenta pe starea fizică a ucătorilor Politehnicii. Alb-violeții au pornit mai greu în înfruntarea cu gruparea sârbă, scorul la pauză fiind în avantajul trupei gazdă. În repriza secundă băieții lui Vuckovic au apăsat pe accelerație și au reușit să anuleze avantajul de trei goluri al echipei sârbe. La finalul celor 60 de minute de joc victoria a revenit echipei de pe Bega, care s-a impus cu scorul de 27-21 bifând astfel un nou succes în perioada premergăroare startului de campionat. Programul de pregătire al alb-violeților va continua cu încă două partide de verificare în compania celor de la Metaloplastika Sabac, ambele având loc în Sala ”Cosntantin Jude” din Timișoara, la sfârșitul acestei săptămâni.