Acasă Sport HCM Politehnica – învinsă în derby-ul Banatului

HCM Politehnica – învinsă în derby-ul Banatului

Meciul din cadrul etapei a VI-a din Liga Națională, a pus față în față echipele CS Caraș Severin și HCM Politehnica, cele două formații întâlnindu-se în clasicul derby al Banatului. Timișorenii au mers cu speranțe la victorie la Reșița, însă echipa cărășană, cu toate că pe hârtie părea inferioară trupei de pe Bega, a reușit să se mobilizeze îndeajuns pentru a putea face față echipei timișorene. Băieții lui Nedeljko Vuckovic au început slab înfruntarea de sâmbătă, dând ocazia echipei gazde să se distanțeze la șase puncte după doar un sfert de oră de joc. Avantajul s-a dovedit decisiv pentru că alb-violeţii s-au întrebuinţat serios pentru a echilibra scorul, dar n-au putut decât să se apropie la trei trei goluri până la pauză, când tabela indica 13-10 pentru CS Caraș Severin. Scenariul s-a repetat și în actul secund când Poli a alergat în permanență după egalare, reușind să se apropie la un gol de cărășeni când mai erau de jucat 20 de minute. Apărările celor două formații au mers foarte bine, dovadă stând și ratările multe pe care jucătorii Politehnicii și cărășenilor le-au avut. La finalul celor 60 de minute de joc victoria a revenit echipei gazdă, Politehnica înregistrând astfel a patra înfrângere, scorul de 23-21 înregistrat în partida cu CS Caraș-Severin plasând echipa timișoreană pe locul 10. După meci, antrenorul sârb al Politehnicii a declarat că echipa cărășeană a fost mai bună, înfrângerea fiind pusă pe faptul că echipa din Reșița a reușit să se distanțeze repede pe tabelă, Poli nereușind să recupereze diferența.