Acasă Sport HCM Politehnica Timișoara – din nou învinsă în Liga Națională

HCM Politehnica Timișoara – din nou învinsă în Liga Națională

Formația de handbal masculin HCM Politehnica Timișoara a jucat la sfârșitul săptămânii trecute meciul cu numărul patru din Liga Națională, bănățenii întâlnind din nou o nou-promovată, pe Potaissa Turda. Partida se anunța a fi una relativ ușoară pentru timișoreni, aceștia venind după prima victorie în noua stagiune, moralul fiind așadar unul bun în cadrul echipei alb-violete. Formația antrenată de Nedeljko Vuckovic a mai jucat împotriva trupei din Turda chiar în pauza intercompetițională, astfel că alb-violeții nu aveau cu ce să fie surprinși în jocul de sâmbătă. Echipa de pe Bega a avut însă un start foarte slab de meci, timișorenii reușind să înscrie un singur gol în prima jumătate a reprizei întâi. Cu toate că în a doua parte a primei reprize și-au mai revenit, elevii lui Vuckovic nu au reușit să recupereze diferența de pe tabelă, pauza prinzându-i pe timișoreni conduși cu cinci goluri. Bănățenii au început mai bine actul secund al înfruntării, însă, deși au avut un joc închegat, ajungând la două goluri în spatele formației din Turda, nu au izbutit să bifeze cel de-al doilea succes din actualul sezon al Ligii Naționale. Scorul final al meciului dintre Potaissa Turda și Politehnica Timișoara a fost 27-24, bănățenii acumulând astfel a treia înfrângere, coborând trei locuri în clasament până pe poziția a XII-a. Cel mai bun jucător și totodată golgeterul Politehnicii în partida de la Turda a fost interul Stan, jucătorul reușind opt goluri și o evoluție ce a ajutat formația timișoreană să evite o rușine în fața unei nou-promovate. În etapa viitoare Politehnica va întâlni pe teren propriu formația Steaua București, singura formație ce nu a acumulat nici un punct în acest sezon al Ligii Naționale.