Acasă Sport ICIM Arad – prezentă în Final Four-ul Cupei României

ICIM Arad – prezentă în Final Four-ul Cupei României

Campioana României și deținătoarea Cupei României, formația de baschet feminin ICIM Arad, a reușit să se califice și în acest sezon în ultimul act al Cupei României, trupa antrenată de Zoran Visic neavând probleme în fața echipei CSB Alexandria. Arădenele au câștigat în manșa tur cu scorul de 68-40, eliminând toate dubiile legate de ce echipă va merge mai departe în Final Four-ul Cupei. Astfel, manșa retur dintre ICIM și CSB Alexandria, jucată la începutul acestei săptămâni, a fost un simplu antrenament pentru echipa de pe Mureș, calificarea fiind ajudecată încă din manșa tur. ICIM a început bine înfruntarea din Alexandria, reușind să se impună în primul sfert cu 12 puncte. Avantajul formației din Arad a crescut până la finalul sfertului doi, astfel că, la pauză tabela indica un scor previzibil, 44-29 pentru ICIM. Trupa antrenată de Visic a lăsat-o mai moale în partea secundă a partidei, fapt ce a dat ocazia echipei in Alexandria să revină în joc. La finalul partidei scorul a fost 69-69 , rezultat în urma căruia ICIM izbutește o nouă calificare la turneul final al Cupei României. Cele mai bune marcatoare ale ICIM-ului în partida contra celor de la Alexandria au fost Milovanovic, care şi-a trecut în cont 16 puncte şi şase recuperări, Campbell cu 13 puncte şi şase recuperări, Brosovszky, 12 puncte şi cinci pase decisive și Graham, 12 puncte şi 12 recuperări. Alături de ICIM s-au mai calificat la Turneul Final Four, programat în 8-9 ianuarie, CSM Bucureşti, Rapid Bucureşti şi CSM Târgovişte, locul de diputare urmând să fie decis prin licitaţie. În ceea ce privește primul meci oficial al noului sezon al Divizii A, ICIM va înfrunta duminică pe Sepsi Sfântu Gheorghe, meci programat pe teren neutru, la Sibiu, partida fiind una destul de grea pentru campioane.