Acasă Sport Înfrângere dramatică pentru BCM Danzio la Craiova

Înfrângere dramatică pentru BCM Danzio la Craiova

Baschet Club Municipal Danzio Timișoara a jucat la finele săptămânii trecute în deplasare contra echipei SCMU Craiova, meciul contând pentru etapa cu numărul XVIII din Divizia A. Înfruntarea a fost una cu miză ridicată pentru ambele formații, având în vedere că atât Timișoara cât și Craiova se bat pentru a prinde ultimul loc ce duce în play-off-ul campionatului. Fetele antrenate de Ljubomir Kolarevic au început bine partida din Craiova, chiar dacă au pierdut primul sfert la o diferență de trei puncte. Alb-violetele au recuperat în sfertul doi, pe care și l-au adjudecat cu 23-17, reușind astfel să intre la pauza mare cu un avantaj liniștitor. Timișorenele au continuat jocul bun și în sfertul trei, dând impresia că pot pleca victorioase de la Craiova. După un 18-12 în penultimul sfert, bănățenele trebuiau să mai reziste zece minute pentru a fi sigure de cele două puncte puse în joc. Din păcate pentru alb-violete, echipa gazdă și-a revenit în ultimul sfert, câștigându-l cu 30-11, reușind astfel să se impună cu scorul general de 39-36. Cu 19 puncte marcate americanca Tiffany Brown a fost principala marcatoare pentru Danzio. Ajnse la cea de-a doua înfrângere consecutivă de la reluarea Diviziei A, baschetbalistele timișorene rămân pe locul opt în clasament, la un singur punct de Sportul Studențesc, echipă aflată pe locul nouă. În etapa viitoare, programată pe 1 februarie, BCM Danzio va primi vizita celor de la CSM Oradea, gruparea aflată în subsolul clasamentului Diviziei A.