Acasă Sport Înotătorii bănăţeni vin cu medalii

Înotătorii bănăţeni vin cu medalii

Echipa timişoreană de înot C.S.S. 1- C.S.M., coordonată de profesorul Ion Bădescu, a participat la Campionatele Naţionale de nataţie. La acest campionat, desfăşurat la Piteşti, au participat toţi înotătorii buni ai nataţiei româneşti, printre care şi Camelia Potec. Medaliile au fost aduse de singurul senior al bănăţenilor, Levente Revesz, de la C.S.M. Timişoara. Sportivul a reuşit să două medalii de bronz, la 50 şi 100 de metri bras. La 200 de metri bras, timişoreanul putea să termine pe podium, însă a terminat cursa pe poziţia a patra. Nici juniorii bănăţeni nu s-au comportat rău. Marea speranţă a înotului timişorean, Ligia Gaşpar, a reuşi să se califice în trei finale la senioare. De remarcat că, la senioare, au participat nume mari din înot, cum sunt Camelia Potec sau Cosma. Datorită unor timpi buni, Ligia a terminat campionatul pe locul doi la junioare. Ea va face parte din lotul naţional, care va participa luna viitoare la Balcaniada de la Varna. Înotătorii Ionuţ Pârjol şi Lucian Dumitru au reuşit să înoate în finalele de la juniori. În ciuda unor timpi buni, cei doi sportivi nu au obţinut medalii.