Acasă Sport Învinşi şi, totuşi, campioni…

Învinşi şi, totuşi, campioni…

Derby-ul campionatului naţional de baschet s-a jucat într-o atmosferă incendiară, sâmbătă seara, la Timişoara. Partida, fără absolut nicio miză, pentru că nu modifica, indiferent de rezultat, ordinea în clasament, a fost câştigată la limită de oaspeţi. Asesoft Ploieşti a învins, în sala “Constantin Jude”, cu 82-74, în faţa a aproape 2.000 de spectatori. Victoria ploieştenilor s-a conturat mult mai greu decât o arată scorul. Bachetbaliştii de la Elba Timişoara au dominat clar primele două sferturi şi se părea că, în sfârşit, după 5 ani, timişorenii vor da lovitura în faţa celor de la Asesoft.
Nu a fost să fie, ploieştenii revenind formidabil în ultimele două sferturi. La sfârşitul sezonului regulat, Elba termină pe poziţia a doua, iar adversara de sâmbătă este campioană intermediară. În play-off, timişorenii vor întâlni ocupanta locului 7 din sezonul regulat, Energia Rovinari. Partida va fi mult mai grea decât pare la prima vedere.
Energia a eliminat, surprinzător, Elba din Cupa României la baschet.