Acasă Sport Ionel Pascotă – de neînvins în Campionatul Naţional de Motociclism Viteză

Ionel Pascotă – de neînvins în Campionatul Naţional de Motociclism Viteză

Pilotul clubului Pascotă Racing Team Giroc, Ionel Pascotă, a făcut o cursă de zile mari în cadrul etapei a III-a a Campionatului Național de Motociclism Viteză ce a avut loc pe aeroportul din Arad. La cursa ce a avut loc duminică, Pascotă l-a avut adversar direct pe un alt pilot timișorean, Cătălin Cazacu. Pilotul care aleargă pentru clubul Taifun Racing s-a aflat în bătălie permanentă cu Pascotă pentru un loc fruntaș la categoria Supersport. Bătălia dintre cei mai buni piloți de motociclism din vestul țării a fost una atractivă pentru cei prezenți pe pista aeroportului din Arad. Presiunea a fost mare pe ambii piloți, un eventual succes determinând în mare parte clasamentul general. Așadar, după o cursă ce s-a întins pe parcursul a 12 ture, Ionel Pascotă a reușit să treacă linia de final primul la clasa Supersport, acolo unde motocicletele de concurs au 600 cmc. Cazacu a terminat cursa pe locul secund, păstrând astfel șanse minime la cucerirea titlului de campion. La clasa 1000 cmc Superbike, pilotul de la clubul din Giroc a repetat prestația de la categoria Supersport, dominând autoritar în toate cele 11 ture. Astfel, Ionel Pascotă se află acum la o singură etapă distanță de titlul de campion al Campionatului Național de Motociclism Viteză. Urmăoarea etapă a campionatului național va avea loc spre sfârștul luni august, tot pe circuitul de la Arad.