Acasă Sport Karateka timișoreni s-au întors plini de medalii de la Campionatele Europene

Karateka timișoreni s-au întors plini de medalii de la Campionatele Europene

IMAG0569Ediția de anul acesta a Campionatului European de karate a avut loc în Italia, în orașul Pordenone, în perioada 24-26 mai. La campionat au luat startul și sportivii clubului de Karate Kamikaze din Timișoara, conduși de sensei Pop Alexandra.

Sportivii timișoreni s-au întors cu 11 medalii, dintre care una de aur, obținută de chinezul Bragin Wu Vlad, care a obținut titlul de campion la categoria lui de vârstă și kilograme. Silvia Harda a obținut două locuri doi la kata și kumite individual, Golcea Mira a terminat pe trei proba de kata individual, Pupăză Mihai s-a clasat pe locul secund la kata individual și kumite echipe și Langa Cristian, la kumite pe echipe, a ieșit pe doi. Senseiul și antrenorul bănățenilor, Pop Alexandra, a participat la probele kumite individual și kata pe echipe, ambele terminându-le pe primul loc la finalul competiției. La kata individual senseiul a terminat pe locul doi. După Campionatul European, sportivii din Timișoara se pregătesc pentru Campionatul Mondial, ce va avea loc tot în Italia, în orașul Caorle. Senseiul clubului Kamikaze, Pop Alexandra, va participa mai repede la Campionatul Mondial, pe 6-9 iunie, în Slovenia.