Acasă Sport Parcurs diferit pentru echipele bănăţene de baschet feminin

Parcurs diferit pentru echipele bănăţene de baschet feminin

Prima manşă a semifinalelor Diviziei A la baschet feminin nu a adus nicio surpriză în rezultatele echipelor ICIM Arad şi BCM Bega Danzio Timişoara, ambele echipe reuşind rezultate previzibile. Dacă vicecampioanele de la ICIM nu au avut probleme în faţa echipei BC Sfântu Gheorghe, nu acelaşi lucru se poate spune şi despre elevele lui Dan Ionescu, baschetbalistele de la BC Bega Timişoara fiind învinse de CSM Satu Mare. Surpriza primei ligi de baschet feminin, BCM Bega Timişoara, a încercat imposibilul pe terenul celor de la Satu Mare, însă, la finalul celor patru sferturi, s-a recunoscut învinsă de o foramaţie ce s-a impus în faţa alb-violetelor, în ambele meciuri din play-off. Scorul final al partidei din prima manşă a semifinalelor dintre BCM Bega Danzio Timişoara şi CSM Satu Mare a fost 87-68. Principala marcatoare de la BCM Danzio a fost Ancuţa Stoenescu, cu 31 de puncte. Ultima şansă pentru elevele lui Dan Ionescu ca să prindă finala este astăzi, când, cu începere de la ora 18.00, alb-violetele vor juca, în Sala „Constantin Jude” din Timişoara, partida a doua contra echipei din Satu Mare. De celalată parte, vicecampioanele de la ICIM Arad au reuşit să se impună în faţa celor de la BC Sepsi Sfântu Gherghe, partida fiind dominată de la un capăt la celălalt de arădene. La finalul celor patru sferturi de joc, elevele lui Stacey Nolan s-au impus cu scorul d 84-59, având astfel prima opţiune de calificare în finala Diviziei A. Meciul doi dintre ICIM Arad şi BC Sfântu Gheorghe va avea loc astăzi, pe terenul celor de la Sfântu Gheorghe.