Acasă Sport Pleacă Velcea? ACS Poli Timişoara, fără victorie de şase etape, după 0-0...

Pleacă Velcea? ACS Poli Timişoara, fără victorie de şase etape, după 0-0 cu Corona Braşov

poli corona

ACS Poli Timişoara n-a reuşit să învingă ultima clasată, Corona Braşov, scor 0-0. Bănăţenii continuă seria neagră, fără gol din etapa a 6-a, şi ajung la 12 puncte.

Într-un meci fără ocazii, Velcea a încercat să forţeze de la mijlocul primei reprize. Popovici l-a înlocuit pe închizătorul Trandu. Căpitanul gazdelor, Ovidiu Petre, a trecut pe lîngă deschiderea scorului cu o reluare peste din faţa porţii.

În partea a doua, ocazii le de poartă au fost la fel de rare. Neacşa i-a dat emoţii lui Nuno Claro cu un şut periculos.

Velcea l-a aruncat în luptă pe final şi pe Furtado, dar tabela a rămas neschimbată, 0-0.

Echipa lui Ionel Gane obţine al doilea punct în Liga 1. ACS nu a mai marcat în Liga 1 de 389 minute, mai exact din minutul 61 al partidei cu FC Braşov din etapa a 6-a. Acesta este şi recordul negativ al sezonului.

Amintim că Nicolae Robu, primarul Timişoarei, a declarat, pe 24 septembrie, că antrenorul Valentin Velcea va fi demis dacă ACS Poli cu face 3 puncte din meciurile cu Steaua şi Corona Braşov. După cele două partide, timişorenii au strâns un singur punct.

Echipele de start:

ACS Poli: Nuno Claro – Belu, Şeroni, Scutaru, Marovici – Ov. Petre, Trandu – Bărbuţ, Gorobsov, Fl. Nanu – Szekely

Rezerve: Pap, Petrovici, Furtado, Poparadu, Popovici, Keita, Boldea
Antrenor: Valentin Velcea

Corona: Marc – Martac, Asanovici, Tudose, Burlacu – Dîlbea, Miranda – Neacşa, Vranjkovici, Brata – Buş

Rezerve: Dănălache, Oscar Arce, Olariu, Vl. Munteanu, Jose Aguirre, Damian, H. Popa
Antrenor: Ionel Gane

Arbitru: Florin Miron
Asistenţi: Bogdan Gheorghe, Daniel Ciocănea