Acasă Sport Poli învinge pe Dinamo în campionat, după 12 ani

Poli învinge pe Dinamo în campionat, după 12 ani

Poli Timişoara a reuşit miracolul şi a învins, în urmă cu puţine momente duşmanul de moarte din campionat – Dinamo Bucureşti. Timişoara a meritat victoria 2-0 (0-0) deşi nu a jucat mai nimic în primele 45 de minute. În urma acestui rezultat, după 14 etape, Poli ajunge pe locul 3 în prima ligă de fotbal.  Bănăţenii au 6 victorii, 7 egaluri şi o singură înfrângere.
Iancu: "Era meciul meu"
După o primă repriză plictisitoare, Timişoara a spart gheaţa în minutul 67. Cu câteva zeci de secunde înainte, de la oaspeţi, Niculescu, care nimerise bara dintr-o lovitură liberă a fost schimbat cu Niculae. Bonfim a făcut o incursiune pe dreapta, a centrat bine în careu, Tamaş a luftat inexplicabil şi din 5 metri Gigel Bucur a deschis scorul. O nouă gafă a dinamoviştilor a venit în minutul 85. Rus a pierdut ca un începător o minge în apropierea careului propriu, Bucur a interceptat şi a îndeplinit o simplă formalitate. O ceaţă densă s-a lăsat imediat peste stadionul din Timişoara şi Dinamo putea reintra în joc. Niculae a tras peste poartă din penalty în minutul 88.  "Suntem la un moment mai bun. De la club şi administraţie, la poziţia în clasament şi la lot suntem mai buni ca Dinamo. Nu vreau să jignesc pe nimeni dar suntem peste ei din punct de vedere sportiv. Era meciul meu, voiam o dată pentru totdeauna să confirmăm dominaţia noastră asupra formaţiilor din Bucureşti", a declarat pentru Digi Sport, la puţine momente după meci, Marian Iancu, patronul timişorenilor.