Acasă Sport Poli Timișoara a trecut mai departe în Cupa României

Poli Timișoara a trecut mai departe în Cupa României

Formația de fotbal Politehnica Timișoara a reușit să se impună în șaisprezecimile Cupei României într-un meci împotriva echipei din prima ligă, Ceahlăul Piatra Neamț. Partida s-a desfășurat la mijlocul săptămânii pe terenul ”Dan Păltinișanu” din Timișoara, formația bănățeană având ca obiectiv calificarea în optimile Cupei, chiar dacă partida se anunța a fi cea mai dificilă de până acum din competiție. Tehnicianul alb-violeților, Vali Velcea, a început înfruntarea contra trupei moldave cu Lepmets, Scutaru, Ilie, Mera, Sepsi, Goga, Poparadu, Tameș, Curteanm, Ricketts, Zăgrean. Cu toate că au venit după un rezultat considerat slab în campionat, egal în deplasare contra celor din Alba Iulia, formația timișoreană a demonstrat că are puterea de a se monta la meciurile importante, unul dinre obiectivele echipei bănăene fiind câștigarea Cupei, asta pentru ca formația să prindă o calificare în Cupele Europene în sezonul viitor. Fotbaliștii timișoreni au început în forță partida și după numai un sfert de oră de joc tabela s-a modificat, alb-violeții reușind să înscrie pentru 1-0 grație celui mai curtat fotbalist din lotul actual al Politehnicii, Dorin Goga. Meciul a fost unul alert, ambele combatante reușind să-și creeze faze de a marca, însă Politehnica a izbutuit un joc defensiv bun, și, cu puțin noroc, la barele celor din Piatra Neamț a reușit să intre în avantaj la pauză. Actul secund a debutat cu echipa bănățeană căutând să se desprindă pe tabelă, însă, ocazia cea mai mare de gol au avut-o nemțenii în minutul 66. Apele s-au liniștit în cele din urmă cu zece minute înainte de final, când Curtan nu a mai ratat drumul spre gol, și, grație unei faze construie pe cont propriu, a marcat pentru 2-0. Finalul de meci i-a găsit pe bănățeni victorioși, Poli impunându-se în fața celor de la Ceahlăul cu scorul de 2-0, calificându-se astfel în optimile Cupei României. La finalul meciului, tehnicianul alb-violeților a declarat că este mulțumit de jocul bun făcut de elevii săi, fotbaliștii săi reușind să-și revină după semieșecul de la Alba Iulia. Velcea și-a mulțumit jucătorii pentru atitudine și modul cum au jucat în meciul din Cupă, spunând totodată că faptul că nu a fost nevoit să folosească jucători sub 21 de ani l-a ajutat în alcătuirea unei echipe mai experimentate. Următorul meci al Politehnicii va avea loc loc duminică, pe teren propriu, bănățenii dând piept ocupantei poziției a doua din clasament, Gaz Metan Severin. Atât timișorenii cât și cei din Severin sunt la egalitate de puncte, însă alb-violeții au un golaveraj mai slab, fapt pentru care ocupă ultima treaptă a podiumului seriei a II-a din liga secundă.