Acasă Sport Poli Timişoara nu iartă nici în amicale

Poli Timişoara nu iartă nici în amicale

Cu prilejul vacanţei Ligii I, pricinuită de meciurile echipei naţionale pentru preliminariile Campionatului European din Polonia şi Ucraina din 2012, formaţia Politehnica Timişoara a dat curs unei invitaţii şi a jucat un meci amical împotriva echipei din Moldova, Zimbru Chişinău. Partida a avut loc duminică, pe terenul echipei din Republica Moldova, formaţia timişoreană având suporteri şi la peste 800 de kilometri distanţă de Timişoara. Tehnicianul Duşan Uhrin Jr. a început partida de la Chişinău cu Taborda în poartă, iar ca jucători de câmp i-a folosit pe Krejici, Luchin, Ghionea, Ignjatijevic, Curtean, Tamel, Burcă, Rocha, Magera şi Axente. Din lotul alb-violeţilor au lipsit cei trei jucători convocaţi de selecţionerul Răzvan Lucescu pentru meciurile echipei naţionale: Pantilimon, Alexa şi Zicu. Bănăţenii au început mai greu partida, reuşind anevoie să ajungă la poarta moldovenilor. Prima fază mai periculoasă a timişorenilor a venit după un sfert de oră de joc, Curtean nimerind doar bara. Poli a trecut peste deschiderea scorului când mai erau doar cinci minute de joc, Burcă trecând pe lângă gol, lovitura sa de cap ocolind poarta moldavă. Repriza secundă s-a desfăşurat într-un ritm lent, niciuna dintre echipe nereuşind să găsească drumul spre gol. Golul victoriei timişorene a venit în minutele de prelungire ale partidei, Zăgrean reuşind să bifeze prima reuşită a sa de când joacă la Poli, jucătorul punctând în urma unei pase de la Helder. Scorul final al partidei dintre Zimbru Chişinău şi Politehnica Timişoara a fost 0-1, bănăţenii reuşind să continue seria de victorii şi în meciurile amicale. După meci, tehnicianul alb-violeţilor, Duşan Uhrin Jr., a declarat că partida a fost utilă pentru echipa sa, antrenorul remarcând mai mulţi jucători ai echipei oaspete. Echipa bănăţeană continuă pregătirile pentru etapa cu numărul XXII a Ligii I, când alb-violeţii vor întâlni pe teren propriu formaţia Steaua Bucureşti.