Acasă Sport Poli Timișoara s-a impus cu scor de neprezentare în fața celor de...

Poli Timișoara s-a impus cu scor de neprezentare în fața celor de la FC Argeș

Politehnica Timișoara continuă cursa de revenire în Liga I, bănățenii reușind o nouă victorie importantă în eșalonul secund, ultima victimă a trupei de pe Bega fiind ocupanta poziției a treia din clasament, FC Argeș. Alb-violeții aveau nevoie de cele trei puncte din jocul de sâmbătă de pe arena ”Dan Păltinișanu” din Timișoara pentru a se distanța în fruntea campionatului și de a avea o iarnă liniștită, în care să poată pregăti cum trebuie revenirea în prima ligă. Bănățenii au reușit să domine pe tot parcursul partidei, singura problemă a alb-violeților fiind legată de scorul cu care îi vor învinge pe ei de la FC Argeș. Deschiderea scorului a venit repede, după primele zece minute de joc Politehnica a trecut în avantaj grație reușitei lui Axente. Bănățenii au majorat scorul după încă 15 minute, Ricketts împingând mingea în poartă pentru 2-0, scor ce s-a păstrat până la pauză. Dominarea alb-violeților s-a păstrat și în actul secund, cu toate că Politehnica a mai redus din turație, sigură fiind de cele trei puncte. Scorul a fost modificat din nou de către un jucător al bănățenilor, Dorin Goga reușind să înscrie pentru 3-0 în urma unei faze pe cont propriu. Până la finalul celor 90 de minute piteștenii nu au izbutit să pună în pericol poarta apărată de Lepmets, astfel că meciul dintre Politehnica Timișoara și FC  Argeș s-a terminat cu scorul de 3-0 pentru timișoreni, care se adistanțează la șapte puncte de locul trei, ocupat de echipa din Argeș. După meci, tehnicianul Vali Velcea, s-a declarat mulțumit de prestația jucătorilor săi, însă a vrut ca scorul să fi fost unul mai mare. Velcea a mai spus că la capitolul finalizare jucătorii săi încă mai trebuie să lucreze, deoarece Politehnica ratează de prea multe ori ocazii de a marca în unele momente cruciale dintr-un meci.