Acasă Sport Poli Timișoara se distanțează în clasamentul Ligii a II-a

Poli Timișoara se distanțează în clasamentul Ligii a II-a

Politehnica Timișoara a reușit să facă din nou un joc bun în Liga a II-a, fotbaliștii antrenați de Vali Velcea reușind să ajungă la a șaptea victorie din eșalonul secund. După ce i-a eliminat pe cei de la Steaua București, calificându-se astfel în sferturile Cupei României, gruparea de pe Bega a continuat jocul bun și în partida de duminciă, împotriva celor de la Mureșul Deva. Cele trei puncte puse în joc erau vitale pentru alb-violeți, deoarece bănățenii vroiau să rămână aproape de ocupanta primei poziții din campionat, Gloria Bistrița. Tehnicianul bănățenilor a început partida de la Deva cu Lepmets în poartă, iar jucători de câmp i-a  folosit pe Mera, Scutaru, Ilie, Sepsi, Jitaru, Gorobsov, Poparadu, Sandu, Popovici, Axente. Entuziasmul căpătat în meciul contra echipei Steaua s-a păstrat în sânul echipei timișorene și la partida cu cei de la Deva, bănățenii au reuşit un start foarte bun de meci. Echilibrul între cele două formații s-a păstrat o jumătate de repriză, moment în care Politehnica a început să preseze din ce în ce mai mult, în căutarea marcării primului gol. După două ratări mari trecute în contul Politehnicii, tabela s-a modificat în ultimele faze de joc ale prime părți, fundașul Politehnicii, Laszlo Sepsi, reușind să deschidă scorul, stabilind astfel și scorul pauzei. Echipa vizitatoare a continuat forcing-ul și în partea a doua a meciului, fotbaliștii deveni n-au putut să facă față atacurilor timişorene. Scorul s-a făcut 2-0 la numai un sfert de oră de la startul actului secund, Axente ducând scorul la 2-0. Văzându-se învingător, tehnicianul bănățenilor a început să facă schimbări menite să mențină rezultatul în favoarea Politehnicii, schimbându-i pe Sandu și Axente. Până la finalul întâlnirii, alb-violeții reușesc să înscrie și golul trei, grație reușitei lui Goga, fotbalistul descurcându-se excelent în fața porții adverse. Fluierul de final al meciului a consfințit victoria Politehnici, timișorenii câștigând cu 3-0 în fața echipei Mureșul Deva. În urma acstui rezultat, Poli rămâne pe doi în campionat, la egalitate de puncte cu Gloria Bictrița și la cinci puncte în fața ocupantei locului trei, FC Pitești.