Acasă Sport Poli Timișoara se întoarce din Spania cu o singură victorie

Poli Timișoara se întoarce din Spania cu o singură victorie

Politehnica Timișoara a pus punct meciurilor de pregătire din cantonamentul din Spania, elevii conduși de Vali Velcea reușind doar o victorie din cele cinci partide jucate în cadrul Marbella Cup. În ultimul meci amical, jucat împotriva echipei ruse Alania Vladikavkaz, alb-violeții au avut o prestație mai bună decât în precedentele înfruntări, însă, la finalul celor 90 de minute de joc, Poli a înregistrat un nou eșec. Antrenorul bănățenilor a pornit partida contra echipei din Liga a II-a din campionatul Rusiei cu Lepmets, Belu, Mera, Scutaru, Sandu, Chiş, Gorobsov, Poparadu, Goga, Axente și Cârstea. Jocul, disputat joi, a avut parte de un start echilibrat, prima ocazie de gol a înfruntării venind după două minute de joc, Mera trecând pe lângă deschiderea scorului. Cei care au marcat primii au fost rușii, după 30 de minute de joc, pentru ca, la pauză, tabela să indice 1-0 pentru Alania. În partea secundă, Poli a alergat după egalare, însă fără niciun rezultat, antrenorul bănățenilor mulțumindu-se să folosească întreg lotul avut la dispoziție. Timișorenii puteau să înscrie pe finalul meciului, dacă șutul trimis de Popovici nu nimerea bara porții echipei ruse. Poli a terminat astfel învinsă ultimul meci amical al cantonamentului din Spania și se va întoarce în țară pe dat de 17 februarie. Tehnicianul grupării timișorene s-a declarat mulțumit la finalul partidei de cum s-au comportat elevii săi în cele cinci partide de verificare disputate în Spania și a mai spus că rezultatele nu au reprezentat un obiectiv pentru alb-violeți. Velcea a mai declarat că singurul scop al cantonamentului spaniol a fost implementarea unui nou sistem tactic de joc, cu ajutorul căruia Poli să poată păstra șefia clasamentului Ligii a II-a și în retur.