Acasă Sport Politehnica a obținut victoria, banii nu

Politehnica a obținut victoria, banii nu

Politehnica Timișoara a obținut o victorie categorică în cadrul etapei a XXIII-a din Liga a II-a, bănățenii impunându-se cu 5-0 în deplsare, contra celor de la FC Maramureș. Diferența de valoare dintre cele două echipe a fost una evidentă, alb-violeții neavând nicio problemă pentru cele trei puncte. Antreorul timișorenilor, Vali Velcea, a început meciul de la Maramureș cu Kirev în poartă, iar ca jucători de câmp i-a folosit pe Mera, Scutaru, Ilie, Sandu, Chiş, Poparadu, Dobriceanu, Pătraş, Rickkets și Axente. Poli a deschis scorul în prima repriză, prin golul lui Mera, pentru ca după 30 de minute de joc, Ricketts să reușească golul doi, scorul de 2-0 păstrându-se până la pauză. În actul secund, alb-violeții au mai punctat de trei ori, prin reușitele lui Poparadu, Scutaru și Axente. De remarcat este faptul că echipa gazdă a avut două eliminări, însă și fără acestea, Politehnica nu putea rata victoria. În urma rezultatului, echipa bănățeană se menține pe treapta a doua a podiumului ligii secunde, cu 49 de puncte, cu opt mai mult decâr ocupanta locului trei, UT Arad. Victoria a fost amară pentru trupa din Banat, aceasta priminid imediat după terminarea meciului vestea că nu vor mai primi niciun ban de la Consiliul Local Timișoara, deși, inițial, consilierii timișeni au ropus ca atât prima, cât și a doua echipă a Politehnicii să primească 750.000 de lei. Votul împotriva acordării sumei de bani către fotbaliștii și staff-ului echipei bănățene s-a dat chiar în timpul meciului dintre Poli și FC Maramureș, motivul fiind invocat de viceprimarul Sorin Grindeanu, care a spus că o eventuală virare de bani către clubul timișorean este împotriva legii.