Acasă Sport Politehnica Timişoara a pierdut primul amical al verii

Politehnica Timişoara a pierdut primul amical al verii

Aflaţi în cantonament în Ungaria, fotbaliştii echipei de fotbal Politehnica Timişoara au jucat, la mijlocul săptămânii, un meci de pregătire în compania echipei Ferencvaros Budapesta. Tehnicianul timişorenilor, Duşan Uhrin Jr., a avut ocazia să vadă la lucru noii jucători, precum şi oportunitatea de a pune în practică formule noi de echipă, din cauza faptului că de la echipa timişoreană au plecat o serie de jucători importanţi. Primul 11 aliniat de tehnicianul ceh în faţa echipei maghiare a fost alcătuit din: Lepmets, Scutaru, Ghionea, Luchin, Sepsi, Curtean, Poparadu, Tames, Rocha, Goga şi Nikolic. Bănăţeanii au intrat greu în meci, fiind vizibilă o stare de oboseală acumulată din primele zile de antrenamente. Echipa din ţara vecină a înscris prima, după doar cinci minute de joc. Jucătorii timişoreni au încercat să revină în joc, însă ocaziile clare de gol au aparţinut echipei din Budapesta. Scorul după primele 45 de minute a fost 1-0 pentru Ferencvaros. În actul secund, antrenorul alb-violeţilor a făcut patru schimbări, introducându-i în teren pe Mera, Matei, Petras şi Axente. Prima ocazie de gol a reprizei secunde a aparţinut tot maghiarilor, portarul bănăţenilor reuşind să ţină scorul neschimbat. Cu jumătate de oră înainte de finalul partidei, Uhrin a modificat din nou componenţa echipei, trimiţându-i în joc pe Zăgrean, Popovici, Sandu şi Chiţu. Scorul s-a modificat, în cele din urmă în minutul 60, bănăţenii încasând golul doi. Până la finalul partidei, Politehnica a reuşit doar să micşoreze din handicap, Axente punctând golul alb-violeţior. Aşadar, primul amical din noua stagiune al timişorenilor s-a încheiat cu o înfrângere, echipa bănăţeană punând capăt primului cantonament al verii. Pentru echipa din Timişoara urmează o perioadă de pregătire ce va avea loc în oraşul de pe Bega, pentru ca în perioada 27 iunie – 8 iulie, alb-violeţii să efectueze al doilea stagiu centralizat de pregătire în Austria.