Acasă Sport Politehnica Timișoara – învinsă în penultimul amical din Austria

Politehnica Timișoara – învinsă în penultimul amical din Austria

După ce au fost învinși la începutul săptămânii de Nefci Baku, campioana Azerbaidjanului, fotbaliștii echipei Politehnica Timișoara s-au recunoscut încă o dată învinși, de această dată echipa care a câștigat în fața alb-violeților fiind campioana Macedoniei, FK Skendija. Bănățenii au jucat bine în fața campioanei din Macedonia, însă, cele două antrenamente pe zi făcute de fotbaliști până la ora meciului precum și temperatura ridicată, i-au făcut pe băieții lui Dușan Uhrin Jr. să se concentreze mai greu la faza de finalizare. Primul 11 folosit de Uhrin în partida de miercuri, jucată în Seekirchen, Austria, a fost alcătuit din Pantilimon, Matei, Scutaru, Mera, Sepsi, Ricketts, Zaluschi, Pătraş, Rocha, Axente și Nikolic. Începutul de meci a aparținut timișorenilor, însă, cei care au punctat primii au fost macedonenii, golul acestora venind după zece minute de joc. A urmat apoi un asalt al violeților la poarta celor de la Skendija, care s-a soldat până la urmă cu un gol, marcatorul reușitei timișorene fiind Nikolici, sârbul readucând egalitatea pe tabelă după jumătate de oră de joc. După o altă ocazie mare de gol, ratată de același Nikolic, macedonenii au punctat pentru 2-1, reușita acestora venind în urma unei lovituri de pedeapsă. În actul secund al întâlnirii, după schimbarea lui Pantilimon cu Lepmets, alb-violeții au ratat șansa desprinderii, Axente negăsind drumul spre gol. Cei care au punctat primii în repriza a doua au fost cei din Macedonia, portarul bănățenilor fiind învins cu un șut din careul mic. După marcarea golului trei, Dușan Uhrin i-a aruncat în luptă pe Popovici, Curtean, Goga și Radu. Bănățenii au trecut pe lângă gol în minutele 80 și 84, pentru ca îninate cu două minute de final Curtean să reușească golul doi al Politehnicii cu un șut din careul mare. Penultimul meci de pregătire al violeților din cantonamentul din Austria s-a terminat cu înfrângerea timișorenilor, aceștia reușind până acum două victorii și două înfrângeri pe pământ austriac. Ultimul meci de pregătire pentru băieții lui Dușan Uhrin Jr. va avea loc joi și va fi transmis de postul DigiSport începând cu ora 18.00. Cu o zi după partida contra celor de la Skenderbeu, delegația Politehnicii se va întoarce la Timișoara. În ceea ce privește procesul de licențiere al trupei bănățene pentru Liga I, Tribunalul De Arbitraj Sportiv a anunțat că o decizie definitivă se va da pe data de 14 iulie, atunci alb-violeții aflând dacă vor evolua și de la anul în primul eșalon fotbalistic al țării. Din păcate, șansele la o evoluție în cupele europene sunt tot mai scăzute pentru Politehnica, termenul de rezolvare al speței care o ține pe Poli în afara Europei fiind prea târziu pentru ca UEFA să poată modifica lista cu echipele ce vor juca în Liga Campionilor în sezonul 2011-2012.