Acasă Sport Prima înfrângere şi primele nemulţumiri la Poli Timişoara

Prima înfrângere şi primele nemulţumiri la Poli Timişoara

Poli Timişoara a jucat, luni, cel de-al doilea amical din stagiul de pregătire de la Marbella, Spania. După egalul din primul meci contra celor de la Young Boys Berna, elevii lui Duşan Uhrin Jr. nu au reuşit nici în partida contra echipei poloneze, Lech Poznan, să iasă învingători. Gruparea din Polonia este prima de o valoare mai ridicată pe care bănăţenii au întâlnit-o în cantonamentul din Spania. Lech Poznan este calificată în faza superioară din acest sezon a Europa League, polonezii calificându-se în detrimentul celor de la Juventus Torino. Tehnicianul ceh al bănăţenilor a început partida împotriva polonezilor trimiţându-i în teren pe  Taborda, Helder, Burcă, Cisovsky, Krejci, Lavecchia, Alexa, Tameş, Goga, Ricketts, Nikolic. Pe parcursul întâlnirii au mai intrat Luchin, Axente, Matei, Rocha şi Mera. Oboseala acumulată atât în acest început de stagiu din Spania, cât şi în cantonamentul din Ungaria, şi-a pus amprenta pe jocul alb-violeţilor, aceştia nereuşind să pună probleme polonezilor, fotbaliştii echipei poloneze dominând mare parte din prima repriză. Poarta apărată de Taborda a fost străpunsă pentru prima dată în minutul 33, scorul de 1-0 menţinându-se până la pauză. Repriza secundă a debutat în acelaşi registru, polonezii conducând ostilităţile. Uhrin a încercat să schimbe formula de joc, însă cei care au înscris au fost tot fotbaliştii echipei din Polonia. În minutul 59, scorul s-a făcut 2-0, iar şansele măcar pentru un egal s-au năruit pentru jucătorii bănăţeni. Tameş şi Burcă au încercat să reducă din diferenţă, cu şuturi de la distanţă, însă fără success. Partida s-a încheiat cu victoria lui Lech Poznan, polonezii administrând prima înfrângere din acest an pentru Politehnica. Cu toate că a fost un meci amical, antrenorul timişorenilor, Duşan Uhrin Jr., s-a declarat nemulţumit de jocul anumitor elevi de-ai săi, nedând însă numele acestora. Uhrin i-a nominalizat în schimb pe Alexa şi Tameş drept fotbaliştii care au jucat cel mai bine împotriva celor de la Lech. Tehnicianul alb-violeţilor a pus înfrângerea pe seama oboselii accumulate în perioada de pregătire, cât şi pe faptul că a fost nevoit să facă dublă schimbare în centrul apărării bănăţene, forţat de accidentarea celor doi stoperi ai săi. Uhrin a declarat că mai trebuie muncit la stabilirea unui concept de joc, unii jucători nereuşind să se plieze pe modul de joc gândit de tehnicianul ceh. Formaţia bănăţeană continuă antrenamentele pe teren iberic fără câţiva jucători, absenţi din motive medicale şi peronale. Ianis Zicu a fost învoit din cantonament din cauza unui deces în familie, iar Srgian Luchin  s-a antrenat doar la sala de forţă, din cauza problemelor la inghinali. Laszlo Sepsi a făcut doar alergări, urmând ca pe 26 ianuarie, fundaşul să revină la antrenament normal. Marian Cisovsky, care a suferit un hematom puternic la arcadă, în meciul contra lui Lech Poznan, a făcut repaus. Următorul test pentru alb-violeţi va avea loc pe data de 27 ianuarie, bănăţenii întâlnind formaţia poloneză FC Arka Gdynia 1929.