Acasă Sport Prima victorie în deplasare: Săgeata Năvodari – ACS Poli Timişoara 1-2

Prima victorie în deplasare: Săgeata Năvodari – ACS Poli Timişoara 1-2

poli sageataACS Poli Timişoara e pe val în Liga 1, rămînînd neînvinsă şi după confuntarea cu Săgeata Năvodari, cîştigată cu 2-1. Bănăţenii au adunat 10 puncte după primele patru etape şi s-au instalat deja în fruntea campionatului.

Szabolcs Szekely a deschis scorul încă din minutul 4, ajungînd la 6 reuşite în acest debut de sezon! Vîrful timişorenilor a profitat de pasa excelentă a lui Trandu şi a reluat în plasă din 6 metri. Tot el putea majora avantajul, însă a şutat puţin pe lîngă poartă, după ce a făcut ce-a vrut cu fundaşii gazdelor. Săgeata a reuşit pînă la urmă să egaleze în minutul 35, Popa marcînd după un corner executat de Viorel Dinu.

Szekely a ieşit imediat la rampă, însă transversala s-a opus unui nou gol al golgeterului timişorean. ACS Poli a revenit în avantaj în minutul 68, după ce Boldea a reluat în plasă din 6 metri. Timişoara urcă din nou pe primul loc, în timp ce Săgeata suferă prima înfrîngere în acest sezon.

Echipele de start:

Săgeata: Panagopoulos – Peteleu, Cr. Munteanu, Fl. Popa, Lupu – N’Doye, Muzac – I. Filip, V. Dinu, Tigoianu – Popin
Rezerve: Pogacsis, Vezan, M. Roman II, I. Iordache, Chiacu, Ghinea, Chiţu

ACS Poli: Nuno Claro – Nohai, Scutaru, Şeroni, Nicola – Bărbuţ, Ov. Petre, Trandu, Nanu – Szekely, Boldea
Rezerve: Coca, Petrovici, Poparadu, Gorobsov, Keita, Popovici, Ruiz

Sursa: gsp.ro