Acasă Sport Probleme în campionat pentru handbaliştii bănăţeni

Probleme în campionat pentru handbaliştii bănăţeni

Cele două echipe bănăţene de handbal masculin, Politehnica Timişoara şi UCM HC Caraş-Severin trec prin momente grele în Liga Naţională, ambele echipe terminând învinse meciurile din etapa XXI. Ocupantă a poziţiei a treia în campionat, echipa reşiţeană a primit vizita echipei HCM Constanţa, aceasta fiind liderul la zi în Liga Naţională. Partida desfăşurată în Sala Polivalentă din Reşiţa a fost dominată, pe toată desfăşurarea sa, de către echipa vizitatoare, echipa reşiţeană condusă de Gligore Czari având disponibili doar 11 jucători. Bănăţenii au jucat cu o mare determinare, chiar dacă la cârma jocului s-au aflat constănţenii. Scorul după primele 30 de minute de joc a fost 14-12 pentru oaspeţi. Alb-albaştrii au pornit mai bine în actul secund, reuşind să surprindă echipa din Constanţa. Vicecampionii din Reşiţa au reuşit, prin evoluţia foarte bună a lui Pârâianu, să revină în joc, egalând scorul la 19 la 15 minute de la startul reprizei a doua. Constănţenii au forţat şi s-au distanţat din nou pe tabelă, însă reşiţenii au reuşit să egaleze pentru a doua oară liderul campionatului. Elevii lui Czari nu au mai avut puterea să ţină piept adversarilor după egalarea la 20, stfel că oaspeţii s-au distanţat încet dar sigur pe tabelă. După ce Pârâianu ratat în ultima secundă un 7 metri, partida s-a încheiat cu scorul de 33-27 pentru constănţeni, care rămân pe locul I în campionat. Reşiţenii au bifat astfel cel de-al treilea eşec în Liga Naţională, elevii lui Gligore Czari coborând până pe locul patru, cu 29 de puncte. În următoarea etapă, ce va avea loc astăzi, cu începere de la ora 11.00, reşiţenii vor întâlni formaţia Steaua Bucureşti, un eventual succes al bănăţenilor fiind de mare ajutor echipei Politehnica Timişoara, alb-violeţii scăpând astfel de o contracandidată la retrogradare. Etapa cu numărul XXII se anunţă a fi foarte importantă şi pentru echipa antrenată de sârbul Nedeljko Vuckovic, timişorenii având mare nevoie de victorie în partida de sâmbătă împotriva celor de la Dinamo Braşov. Alb-violeţii mai au nevoie de trei victorii în ultimele cinci meciuri rămase de jucat din acest sezon de Ligă Naţională, pentru a fi siguri că nu retrogradează.