Acasă Sport Promovarea – singurul obiectiv valabil pentru Politehnica Timișoara

Promovarea – singurul obiectiv valabil pentru Politehnica Timișoara

Speranțele calificării în finala Cupei României s-au năruit pentru Politehnica Timișoara, gruparea de pe Bega fiind oprită în sferturile competiției de către Gaz Metan Mediaș după înfrângerea suferită joi pe stadionul ”Dan Păltinișanu” din Timișoara, unde echipa din Mediaș s-a impus în fața echipei alb-violete cu scorul de 1-0. Vali Velcea a început înfruntarea din cadrul sferturilor Cupei cu Lepmets, Mera, Scutaru, Ilie, Sepsi, Chiș , Gorobsov, Poparadu, Curtean, Goga și Ricketts sperând într-o calificare în semifinale. Partida a început prost pentru timișoreni, echipa oaspete reușind să deschidă scorul repede în urma unei greșeli făcute în apărare. Practic alb-violeții au început meciul de la 1-0 pentru Mediaș, astfel că partida s-a anunțat a fi una foarte grea pentru timișoreni. Elevii lui Velcea au alergat după egalare toată repriza întâi, însă mingea a refuzat să intre în poartă, ocaziile mari de gol din dreptul Politehnicii aparținând jucătorilor Curtean și Gorobsov. La pauză scorul a fost 1-0 pentru Gaz Metan. Timișorenii au avut un start mai bun în repriza secundă, î care puteau aduce egalarea, dacă șutul lui Curtean nimerea spațiul porții medieșene. Mulțumiți cu avantajul de pe tabelă, oaspeții s-au baricadat în apărare, reușind să taie orice inițiativă ofensivă a Politehnicii. Formația bănățeană nu a reușit să deschidă apărarea Gazului și, cu toate că a mai avut o ocazie mare de egalare în minutele de prelungire, Poli a încheiat învinsă partida din cadrul sferturilor de finală din Cupa României, Mediașul reușind să câștige la limită cu scorul de 1-0, fapt ce asigură echipei din Mediaș calificarea mai departe în competiție. Cupa României a fost o șansă mare pentru Politehnica de a juca în sezonul viitor în Cupele Europene, dat fiind faptul că Politehnicii i s-a interzis în cazul câștigării Ligii a II-a promovarea în primul eșalon. La finalul meciului, tehnicianul Vali Velcea a declarat că fotbaliștii săi au dat tot ce au putut în meciul contra Mediașului, golul luat fiind în urma unei greșeli personale. În urma meciului de joi, Velcea a mai spus că principalul compartiment unde Politehnica trebuie să lucreze este finalizarea, lucru la care echipa de pe Bega va trebui să lucreze intens în această iarnă dacă vrea să promoveze în Liga I. Jucătorul alb-violeților, Ioan Mera, regretă descalificarea echipei sale dn Cupă, jucătorul fiind de părere că singurii vinovați de ratarea accederii mai departe în Cupă sunt toți fotbaliștii Politehnicii. Mera a rcunoscut că acum Politehnicii i-a mai rămas doar Liga a II-a, campionat ce se vrea câștigat de timișoreni pentru a spera ca din sezonul viitor Poli să revină acolo unde îi este locul – în prima ligă.