Acasă Sport RCM Timișoara a încheiat sezonul cu victorie

RCM Timișoara a încheiat sezonul cu victorie

Formația de rugby RCM Timișoara se pregătește pentru semifinalele SuperLigii, timișorenii reușind să încheie sezonul regulat pe pozția a IV-a. Timișorenii au jucat în ultima etapă a sezonului regulat împotriva formației Dinamo București, victoria revenind grupării de pe Bega. Jucătorii antrenați de Cosmin Cioriciu s-au impus cu emoții în partida jucată pe teren propriu la finalul săptămânii trecute din cauza lipsei de concentrare din sânul echipei bănățene. Începutul primei reprize a aparținut formației din capitală, care a reușit să deschidă prima scorul profitând de greșelile făcute în defensivă de timișoreni. Galben-albaștrii au replicat printr-un joc de atac inteligent, și, până la finalul primelor 40 de minute de joc au reușit să preia conducerea. Partea a doua a meciului s-a desfășurat în aceeași notă, echipa vizitatoare preluând din nou inițiativa. Având în gând clasarea pe poziția a III-a în campionat, timișorenii au dat drumul la joc și după doar câteva minute de la startul reprizei a doua au reușit să revină pe tabelă. Grație eseurilor marcate de Burcea și Kinikinilau, dar a și a transformărilor lui Calafeteanu, RCM Timișoara s-a impus în fața echipei Dinamo cu scorul final de 33-29. În urma acestui rezultat trupa antrenată de Cosmin Cioriciu a reușit să se claseze pe poziția a IV-a, clasare ce-i asigură prezența în semifinalele SuperLigii. În penultimul act al competiției, bănățenii vor întâlni formația aflată pe primul loc, Steaua București, evitând astfel o înfruntare până în finală contra campionilor din sezonul trecut Știința Baia Mare. Semifinala dintre Steaua și RCM Timișoara va avea loc pe data de 6 noiembrie la București, pentru ca finala SuperLigii să se desfășoare la finalul lunii noiembrie. Bănățenii sunt angrenați și în Cupa României, competiție în care vor juca finala împotriva celor de la Baia Mare. Obiectivul galben-albaștrilor pentru acest sezon este câștigarea a cel puțin unui trofeu.