Acasă Sport RCM Timişoara a învins categoric marea rivală

RCM Timişoara a învins categoric marea rivală

Asemenea meciului din perioada de pregătire din această iarnă, formaţia de rugby RCM MVT Universitatea de Vest Timişoara a învins într-o manieră categorică echipa Dinamo Bucureşti, de această dată meciul contând pentru etapa cu numărul VII  din SuperLiga de rugby. Elevii lui Cosmin Cioriciu au jucat, sâmbătă, contra unei echipe contracandidate la locul patru, loc ce duce în semifinalele competiţiei interne. Cu un lot valid în totalitate, galben-albaştrii au făcut deplsarea în capitală determinaţi să învingă marea rivală şi să demonstreze că se pot bate, încă de anul acesta, pentru câştigarea unui trofeu. Rugbyştii bănăţeni au început ezitant meciul contra dinamoviştilor, gazdele reuşind să pună primele puncte pe tabelă. Dacă bucureştenii au punctat primii, primul eseu al partidei a aparţinut jucătorilor timişoreni, Conache culcând pentru prima dată balonul în terenul ţintă al adversarilor. Calafeteanu a ieşit în evidenţă din primele minute ale meciului, transformând eseul bănăţenilor, iar câteva minute mai târziu a transformat şi o lovitură de pedeapsă, ducându-i pe timişoreni în avantaj. Forţarea grupării din Timişoara s-a concretizat din nou în puncte pe tabelă, la mijlocul,primei reprize, când bănăţenii au mai reuşit un eseu prin Lemnaru. Elevii lui Cosmin Cioriciu au terminat prima repriză în stil de echipă mare, punctând al doilea eseu al partidei prin Lazăr. Echipa gazdă a pornit mai bine şi în actul secund al înfruntării, dinamoviştii reuşind şi ei să culce balonul în terenul bănăţenilor. Elevii lui Cioriciu au punctat al patrulea eseu prin Drenceanu, clarificând astfel în mare măsură soarta meciului. Dinamoviştii au încercat să revină şi au reuşit să surprindă apărarea relaxată a bănăţenilor. Cu un sfert de oră înainte de fluierul de final, galben-albaştrii mai lovesc o dată printr-un eseu, pentru ca în ultimele minute ale confruntării, Lemnaru să închidă tabela, consfinţind victoria trupei bănăţene. Ultimul meci din turul SuperLigii dintre Dinamo Bucureşti şi RCM MVT Timişoara s-a terminat cu scorul de 43-21 pentru bănăţeni, care au reuşit astfel a patra victorie cu punct bonus. Galben-albaştrii vor juca în prima etapă din retur, la sfârşitul săptămâii timişorenii întâlnind vicecampioana Farul Constanţa, partida având loc în deplasare.