Acasă Sport RCM Timişoara a prins gustul victoriei

RCM Timişoara a prins gustul victoriei

RCM MVT Universitatea de Vest Timişoara a reuşit cea de-a doua victorie în SuperLiga de rugby, bănăţenii învingând, la sfârşitul săptămânii trecute, formaţia Universitatea Cluj într-o manieră categorică. Cu toate că au avut un început slab de campionat, cu trei eşecuri consecutive, elevii lui Alexandru Domocoş au izbutit să-şi găsească ritmul, reuşind astfel să câştige cu punct bonus partidele cu CSM Bucureşti şi U Cluj. Având un lot mult mai valoros decât formaţia ardeleană, echipa timişoreană nu a dat nicio şansă clujenilor, marcându-le acestora nouă eseuri. Galben-albaştrii au intrat bine în partidă, reuşind să marcheze 21 de puncte în primele zece minute ale înfruntării. Primul jucător bănăţean care a culcat mingea în terenul ţintă al clujenilor a fost Tănase, jucătorul ducând la final o fază de atac prelungită a formaţiei timişorene. Stamatin a reuşit până la pauză să marcheze un nou eseu pentru bănăţeni. Repriza secundă a partidei a debutat dezastruos pentru echipa gazdă, bănăţenii marcând două eseuri prin Fântânaru, transformate de Calafeteanu. Cum jocul a fost ca şi terminat încă din primele minute al actului secund al partidei, timişorenii şi-au permis să nu mai forţeze. Clujenii au izbutit să treacă peste apărarea timişoreană, marcând astfel un eseu urmat de transormare, scorul devenind 47-10. Fără să forţeze, jucătorii RCM-ului au mai izbutit să marcheze două eseuri, închzând tabela la scorul de 59-10. În urma victoriei împotriva formaţiei clujene,RCM Timişoara a urcat pe poziţia a patra în clasament, cu 12 puncte adunate în cinci meciuri. Victoria împotriva ardelenilor i-a făcut pe oficialii grupării de pe Bega să spere la o prezenţă în play-off-ul acestui sezon. În următoarea etapă, bănăţenii vor evolua tot pe teren propriu împotriva ultimei calaste CSU Arad.