Acasă Sport RCM Timișoara a reluat campionatul cu un egal

RCM Timișoara a reluat campionatul cu un egal

rugby 6Campioana la zi a Superligii la rugby masculin, RCM Timișoara, a reluat cu un egal întrecerea internă, gruparea condusă de Chester Williams reușind să plece neînvinsă de pe terenul celor de la Baia Mare. Partida a fost foarte disputată, ambele echipe dorindu-și victoria pentru a rămâne în fruntea clasamentului. Galben-albaștrii au vrut să-i învingă pe băimăreni pentru a doua oară în acest sezon, după succesul din tur, când Timișoara a învins cu 12-10. Prima parte a meciului disputat la Baia Mare a fost una echilibrată, ambele combatante ratând atât din lovituri libere, cât și din cele de pedeapsă. Fără niciun eseu marcat, scorul primelor 40 de minute a fost 6-3 pentru Baia Mare. Jocul s-a animat în partea secundă, când atât Știința cât și RCM-ul au ieșit la joc în căutarea victoriei. Gazdele au avut un start mai bun și au marcat primul eseu, scorul devenind 13-3. Gruparea bănățeană a încercat să recupereze din diferență, iar după intrarea lui Fercu, Rose, Khositasvili și Calafeteanu, RCM-ul s-a apropiat la două puncte pe tabelă. Galben-albaștrii au presat și au reușit să preia conducerea la mijlocul reprizei secunde, după eseul marcat de Lazăr. Băimărenii nu au cedat lupta și au reușit să egaleze printr-un eseu. Scorul final al întâlnirii dintre Știința Baia Mare și RCM Timișoara a fost 18-18, rezultat bun făcut de timișoreni, care confirmă forma bună a grupării de pe Bega. Timișoara a căzut pe trei în clasamentul Superligii, cu 25 de puncte. Pe primul loc este Steaua București, cu 32 de puncte, urmată de Baia Mare, cu 31 de puncte.