Acasă Sport RCM Timișoara a stins Farul în deplasare

RCM Timișoara a stins Farul în deplasare

Rugbyștii clubului RCM Timișoara au un start perfect de campionat, bănățenii reușind să bifeze cel de-al treilea succes din actuala stagiune, din tot atâtea meciuri jucate. Elevii lui Chester Williams au disputat partida din cadrul etapei a III-a din Superligă în deplasare, contra echipei Farul Constanța, meciul fiind unul foarte animat, cele două formații reușind un joc spectaculos. Chiar dacă au pornit ca favoriți cerți la victorie, timișorenii au avut emoții pentru, aceștia cedând inițiativa în prima repriză, luați prin surprindere de jocul curajos al echipei de la malul mării. Galben-albaștrii au intrat mai greu în meci, Constanța izbutind să conducă la pauză cu zece puncte, grație unui eseu, unui drop-gol și a unei lovituri de pedeapsă. După pauză, echipa timișoreană a ieșit la joc și, treptat, a pus stăpânire pe joc. Bănățenii au revenit pe tabelă grație eseului marcat de Turașvili, eseu urmat de transformarea lui Calafeteanu. Victoria părea tot mai aproape de echipa din Banat, Pahulu reușind să mărească diferența pe tabelă, grație unui eseu. Lemnaru, cu o transformare și Calafeteanu, cu o transformare a unei lovituri de pedeapsă, au stabilit câștigătoarea partidei, însă gruparea constănțeană a reușit, din nou, după partida din etapa trecută, să marcheze unu eseu în ultimele faze ale întâlnirii, astfel că scorul final a fost unul strâns: 22-18 pentru RCM. Fără puctul bonus ofensiv, Timișoara o egalează, grație victoriei de la Constanța, pe Baia Mare în clasamentul SuperLigii, ambele echipe având strânse până acum 14 puncte. În etapa viitoare, timișorenii vor evolua din nou în deplasare, unde echipa lui Chester Williams ar trebui să aibă o misiune ușoară împotriva celor de la U Cluj, ardelenii având trei înfrângeri de la debutul actualului campionat.