Acasă Sport RCM Timișoara a urcat pe primul loc în SuperLiga, după victoria contra...

RCM Timișoara a urcat pe primul loc în SuperLiga, după victoria contra celor de la CSM București

rugbySeria partidelor ușoare a început pentru RCM Timișoara, bănățenii reușind să devină liderul SuperLigii, după victoria categorică reușită în etapa a XII-a împotriva grupării CSM București.

Cu două etape înaintea finalului sezonului regulat, băieții lui Chester Williams au învins cu 61-0 gruparea din București, într-un meci disputat, vineri, pe terenul ”Gheorghe Rășcanu” din Timișoara. Fără emoții pentru calificarea în play-off, galben-albaștrii au jucat cu determinare în meciul cu bucureștenii, pentru a fi cât mai pregătiți pentru meciurile din faza a doua a SuperLigii. Campioana a început în forță înfruntarea și a marcat la numai trei minute de la startul meciului, prin Calafeteanu. Eseurile din prima repriză ale timișorenilor au fost marcate de Fercu, Calafeteanu și Rus. Repriza a doua a început de la scorul de 33-0 pentru galben-albaștri, aceștia arătând o poftă foarte mare de joc, având în vedere că partida cu CSM-ul este cea de-a doua de la reluarea campionatului, după vacanța de vară. Burcea, Calafeteanu și noul venit Lemeki au izbutit să înscrie eseuri și în partea a doua a meciului, în timp ce Umega și Conache au înscris din transformare. RCM Timișoara a acumulat, după partida de vineri, 39 de puncte, devenind astfel liderul SuperLigii. În ultimele două meciuri ale sezonului regulat, campioana mai are de jucat contra celor de la Dinamo București și U Cluj, bănățenii reușind să le învingă pe ambele fără probleme, în partidele din tur. Înfruntarea cu Dinamo va avea loc pe 24 iulie, în timp ce înfruntarea cu U Cluj se va disputa pe 27 iulie.